Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Szewc

Projektuję, szyję i naprawiam różnego rodzaju obuwie: kozaki, sandały, czółenka,...

Szewc

Projektuję, szyję i naprawiam różnego rodzaju obuwie: kozaki, sandały, czółenka,...


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo sprawiam, że sfatygowane buty moich klientów odzyskują formę i blask. Często mogę też realizować własne artystyczne marzenia tworząc niepowtarzalne, piękne obuwie, które cieszy i oczy, i stopy. Wbrew powiedzeniu „szewc bez butów chodzi” dbam również o obuwie swoje oraz przyjaciół i znajomych. Doradzam im, jak o nie dbać, by jak najdłużej im służyło.

Czym się zajmuję?

W mojej pracy przede wszystkim naprawiam uszkodzone buty, które klienci przynoszą do mojego zakładu. Przyjmując buty do naprawy oceniam, jakie elementy uległy uszkodzeniu lub zniszczeniu i w jaki sposób najlepiej usunąć te usterki. Wymieniam starte fleki na nowe, zszywam rozprute szwy, doklejam odklejające się podeszwy, wymieniam zużyte zapiętki w butach sportowych i zepsute suwaki w kozakach. Często muszę cały but praktycznie rozłożyć na części, usunąć resztki starego kleju, sparciałe nici i dopiero na nowo wszystko skleić. Na koniec naprawiane obuwie czyszczę i sprawdzam, czy wszystko jest w porządku. 


Jako szewc często też przyjmuję zlecenia na wykonanie nowej pary butów, według pomysłu klienta. Najpierw muszę dokładnie wymierzyć obie stopy klienta, bo bardzo często różnią się one i długością, i szerokością tak, że standardowe obuwie idealnie leży na prawej, ale uwiera lewą, albo odwrotnie. Potem wspólnie z klientem dobieram materiały: skóry licowe, zamsz, materiały tkane, jak atłas czy ryps, albo tworzywa. Ustalamy też odpowiednią dla danego zamówienia kolorystykę i dodatki, takie jak ozdobne klamry, sprzączki czy sznurowadła. 
Kolejnym etapem jest wykonanie kopyta, czyli drewnianej lub metalowej formy, wiernie odwzorowującej kształt stóp klienta, służącej do kształtowania obuwia. Mając kopyto i znając wymagania zamawiającego, odrysowuję i wykrawam poszczególne części buta i odpowiednio je obrabiam, np. dziurkuję podeszwy wzdłuż krawędzi, żeby łatwiej było je zszyć z wierzchami, odtłuszczam elementy w miejscach, w których będą sklejane. Przychodzi czas na umocowanie podeszwy na kopycie. Następnie przyczepiam do niej cholewkę, przyszywając ją lub przyklejając, i naciągając przy tym tak, aby uzyskać pożądany kształt. Buty składają się z różnych części, w zależności od rodzaju i modelu. 
Mogę samodzielnie wykrawać elementy obuwia ze skóry lub innych tworzyw, albo kupować gotowe części, np. cholewki, zakładki służące do wzmacniania pięt butów, podnoski usztywniające czubek, podeszwy, obcasy, fleki. Na koniec montuję suwaki, sprzączki, guziki, zapięcia i elementy ozdobne. Gotowe obuwie musi przecież nie tylko idealnie pasować i być wygodne, ale też zachwycać wzornictwem i jakością wykonania. Niektórzy klienci regularnie wracają do mnie, bym odnowił wykonane przeze mnie buty albo zrobił im nową parę, gdy stara już się schodzi. Mają u mnie nawet własne kopyta. 


Co powinienem umieć? 

Podczas pracy używam różnych maszyn, narzędzi i przyborów, takich jak wycinarki, prasy do przyklejania spodów, przybijarki obcasów, frezarki do formowania grubości i kształtu podeszw, wklejarki podnosków, kopyta, szczypce, cęgi szewskie, szydła, noże, młotki, nożyce, dziurkacze. Muszę więc potrafić sprawnie się nimi posługiwać, umieć je konserwować i usuwać ewentualne usterki. 


Muszę znać właściwości fizyczne materiałów wykorzystywanych do tworzenia i naprawy obuwia, takich jak skóry licowe i nubukowe, zamsz, guma, tworzywa, tkaniny. Wiedza na temat ich elastyczności, twardości, odporności na wodę, podatności na formowanie, czy przyczepności pozwala mi dobierać materiały najlepiej nadające się do tworzenia konkretnych typów i modeli obuwia, żeby gotowe buty były estetyczne i solidne. 
Muszę też znać się na chemicznych własnościach klejów, impregnatów, zmiękczaczy, utwardzaczy i innych substancji używanych w procesie produkcji obuwia, żeby wiedzieć, jak reagują z konkretnymi materiałami, jak zachowują się w kontakcie z wodą czy wysoką temperaturą, które można ze sobą łączyć, a które zmniejszają wytrzymałość innych elementów buta. 
Muszę wiedzieć, jak jest zbudowana ludzka stopa, które miejsca są najbardziej narażone na tarcie i przeciążenia, i jak można zminimalizować te obciążenia odpowiednią konstrukcją buta, a także, w których miejscach należy mierzyć stopę, żeby zrobione przeze mnie obuwie było wygodne i idealnie dopasowane. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • zmysł artystyczny i wyczucie stylu,
  • samodzielność,
  • staranność,
  • cierpliwość,
  • umiejętność znajdowania nieszablonowych rozwiązań,
  • łatwość przerzucania się z jednej czynności na drugą.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach produkcji i naprawy obuwia oraz w rzemieślniczych warsztatach szewskich. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.