Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Grawer

Nanoszę ozdobne lub informacyjne napisy na przedmioty wykonane z metalu i niemetali.

Grawer

Nanoszę ozdobne lub informacyjne napisy na przedmioty wykonane z metalu i niemetali.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dzięki moim grawerunkom każdy, nawet pozornie zupełnie zwyczajny i nudny przedmiot, może stać się piękny i wyjątkowy. Tworzę wyroby będące dla moich klientów pamiątką wspaniałych chwil, np. ślubu, narodzin dziecka, zwycięstwa w wyścigu.

Czym się zajmuję?

Graweruję, czyli nanoszę napisy, wzory i ornamenty, takie jak logotypy firmowe, na powierzchnię przedmiotów wykonanych z metalu, kamieni szlachetnych, drewna, szkła, tworzyw sztucznych, skóry, tkanin, papieru, gumy, laminatów grawerskich. Przygotowuję pamiątkowe inskrypcje na biżuterii, zegarkach i innych ozdobnych przedmiotach, stemple i walce służące do ozdabiania różnych wyrobów, monety, pieczątki, medale, datowniki, walce służące do drukowania ozdobnych wzorów na tkaninach.


Niektóre wzory opracowuję sam, według moich pomysłów lub zgodnie z życzeniem klienta, inne odwzorowuję na podstawie otrzymanych projektów. Kiedyś ozdobne napisy lub ornamenty wykonywano ręcznie, używając do tego odpowiednich narzędzi: rylców albo frezów. Dziś coraz częściej do grawerowania wykorzystuje się sterowane komputerowo maszyny i urządzenia, w których grawerunek wykonywany jest przy użyciu promieni lasera i frezów diamentowych.


Co powinienem umieć? 

Muszę znać właściwości fizyczne materiałów stosowanych w grawerstwie oraz potrafić je rozróżniać, żeby wiedzieć, jakich technik mogę użyć do wykonania grawerunku na przedmiotach z metalu, szkła, kamieni szlachetnych czy innych tworzyw.


Muszę znać substancje oksydujące, lakiery, środki odtłuszczające i inne środki chemiczne stosowane w procesie grawerowania, i wiedzieć, jak należy się nimi bezpiecznie posługiwać aby nadawać grawerunkom barwę i fakturę oraz uszlachetniać lub zabezpieczać powierzchnię grawerowanych przedmiotów.
Muszę umieć czytać i wykonywać rysunki techniczne, wiedzieć, jakie są rodzaje maszyn i narzędzi grawerskich: młotki, rylce, pilniki, piłki, dłuta, pantografy, tokarki, frezarki, szlifierki oraz potrafić się nimi posługiwać.
Muszę potrafić posługiwać się programami komputerowymi służącymi do tworzenia projektów napisów, ornamentów i innych grawerunków. Muszę też potrafić obsługiwać sterowane komputerowo nowoczesne maszyny do grawerowania, takie jak np. plotery grawerskie.
Muszę znać zasady projektowania wyrobów grawerskich oraz podstawy liternictwa, znać tradycyjne i współczesne techniki grawerskie, wiedzieć, w jakiej kolejności należy wykonywać frezowanie, rytowanie, odkuwanie, potrafić wykonywać obróbkę wykończającą, uszlachetniającą i cieplną, jak wyżarzanie czy hartowanie.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • zainteresowania artystyczne,
  • dokładność,
  • rzetelność,
  • samodzielność,
  • cierpliwość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w małych i dużych firmach zajmujących się wykonywaniem grawerunków, np. w zakładach zegarmistrzowskich, jubilerskich, mennicy, sklepach internetowych z upominkami, u rusznikarzy, producentów gadżetów reklamowych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.