Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Krawiec

Szyję, dopasowuję i przerabiam różne rodzaje ubrań.

Krawiec

Szyję, dopasowuję i przerabiam różne rodzaje ubrań.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Ciągle szukam nowych inspiracji i rozwijam moje umiejętności, dzięki czemu mam szansę pracować dla znanych firm odzieżowych albo słynnych projektantów mody. Szyję ubrania także dla siebie, mam więc pewność, że na każdej uroczystości, w której biorę udział, jestem ubrany w sposób niepowtarzalny i wyjątkowy.

Czym się zajmuję?

Szyję stroje na co dzień i na specjalne okazje, takie jak śluby, chrzty czy bale. Zdejmuję miarę z klientów, wycinam poszczególne elementy stroju z wybranego materiału, a następnie zszywam je w jedną całość, dobierając odpowiednie narzędzia i sposoby szycia. Moja praca wymaga dużej precyzji i staranności, zwłaszcza przy wykrawaniu elementów ubrania z tkaniny. Jeśli wytnę je krzywo albo niedokładnie, to przy zszywaniu nie będą do siebie pasować i gotowe ubranie nie będzie ładne, ani dobrze dopasowane. 


Klienci często proszą mnie o wykonanie drobnych poprawek krawieckich, takich jak np. wszywanie zamków błyskawicznych, skracanie nogawek spodni. W moim zawodzie bardzo ważne są umiejętności manualne i wyczucie estetyki, ponieważ od tego zależy, czy zrobione przeze mnie ubranie będzie się podobać klientowi i czy będzie na nim dobrze leżeć. Cieszę się, kiedy efekty mojej pracy podobają się moim klientom. Kiedy widzę na ulicy kogoś ubranego w uszyty przeze mnie strój, uśmiecham się z dumą. 


Co powinienem umieć? 

W pracy wykorzystuję różne maszyny, takie jak stębnówka, dziurkarka, ryglówka, czy guzikarka, dlatego muszę znać się na ich obsłudze i w razie potrzeby umieć zrobić drobne naprawy. 


Niezbędna jest mi także wiedza o właściwościach różnych materiałów. Jedne łatwo się rozciągają albo bardzo się strzępią, inne trzeba delikatnie prasować. Muszę wiedzieć, jak będą zachowywać się tkaniny, z których szyję ubrania, i które materiały można ze sobą łączyć, żeby moje wyroby dobrze się nosiły. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość, istotna podczas rozmów z klientami w pracowni krawieckiej,
  • życzliwość,
  • umiejętność słuchania,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • kreatywność,
  • odpowiedzialność,
  • wyczucie stylu, żeby móc doradzać klientom, którzy nie są pewni jaki fason chcą wybrać.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę prowadzić własną pracownię krawiecką, albo być częścią większego zespołu. Mogę też pracować np. w operze albo w teatrze szyjąc kostiumy do rozmaitych przedstawień.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.