Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Tapicer samochodowy

Naprawiam uszkodzoną i wykonuję nową tapicerkę samochodową.

Tapicer samochodowy

Naprawiam uszkodzoną i wykonuję nową tapicerkę samochodową.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dzięki niej mam do czynienia z różnymi, nieraz wyjątkowymi lub zabytkowymi samochodami. Cieszę się, kiedy klienci zadowoleni z moich usług wracają do mojego zakładu z kolejnym zamówieniem. Dzięki posiadanej wiedzy i umiejętnościom umiem też wykonać jedyną w swoim rodzaju tapicerkę własnego samochodu, czyniąc go niepowtarzalnym.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się naprawą, odnawianiem albo wymianą tapicerki samochodowej. Klienci potrzebują moich usług, kiedy tapicerka w ich samochodach ulegnie zniszczeniu lub zużyciu, a czasem niektórzy chcą po prostu zmienić wygląd wnętrza swojego auta. Usuwam rozdarcia, dziury, przetarcia lub rozcięcia. Metody naprawy, materiały i narzędzia, którymi się posługuję, dobieram w zależności od rodzaju i wielkości uszkodzenia oraz od materiału, z którego jest wykonana oryginalna tapicerka. Dbam przy tym o to, żeby efekt mojej pracy był nie tylko wytrzymały i odporny na zniszczenie, ale też estetyczny. 


Zanim zajmę się naprawą muszę sprawdzić, jaki jest stan tapicerki w samochodzie klienta i ustalić zakres prac: czy ma być to tylko naprawa konkretnych uszkodzeń, renowacja elementów czy też wymiana na nowe. Ważne jest ustalenie, czy po naprawie tapicerka ma wyglądać jak oryginalna, czy też klient życzy sobie przy okazji zmian w kolorystyce albo materiałach. Gdy już wszystko z nim uzgodnię, projektuję elementy tapicerki, które mam wymienić: poszycia foteli, tylnej kanapy, paneli drzwiowych, kokpitu, podsufitki, słupków, kierownicy. 
Dobieram właściwe materiały, odrysowuję na nich kontury poszczególnych części, wykrawam je i zszywam. Następnie mocuję je we wnętrzu samochodu, używając do tego specjalnych klejów, gwoździ i nitów. Odnawiając lub naprawiając siedziska i oparcia foteli mogę oprócz samej tapicerki zajmować się wymianą sprężyn i materiału wypełniającego, np. gąbki czy włosia. Po takiej kompleksowej odnowie fotele i siedzenia nie tylko ładnie wyglądają, ale i stają się wygodniejsze. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać się na materiałach używanych do wykonywania elementów tapicerki samochodowej, takich jak tekstylia, skóry ekologiczne i naturalne. Znać ich właściwości fizyczne, jak elastyczność, twardość, odporność na przecieranie się i wiedzieć, jakie części można z nich wytwarzać oraz potrafić dobierać odpowiednie narzędzia, najlepiej nadające się do pracy z konkretnym materiałem. 


Powinienem wiedzieć, jakie są techniki łączenia materiałów oraz metody ich czyszczenia, renowacji i konserwacji. Muszę zatem znać się na chemii. 
Żeby dobrze wykonywać swoją pracę, muszę potrafić zaprojektować oraz wykonać elementy tapicerki samochodowej dopasowane do wnętrza konkretnego samochodu i zgodne z oczekiwaniami klienta. Dlatego przydaje mi się znajomość matematyki, szczególnie geometrii, a także umiejętność pracy z komputerem, w tym obsługa programów graficznych pozwalających wygenerować komputerowy model konkretnej części i przetestować kombinacje kolorystyczne. 
Muszę potrafić posługiwać się narzędziami do tapicerowania, znać się na rysunku technicznym oraz na budowie wszystkich elementów samochodu, które pokrywa się tapicerką. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • sumienność,
  • umiejętność jasnego i precyzyjnego przekazywania informacji,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją samochodów, w serwisach samochodowych, w zakładach wymieniających zużytą tapicerkę samochodową na nową, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.