Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Bursztyniarz

Pozyskuję bursztyn, a potem projektuję i tworzę z niego dekoracyjne przedmioty.

Bursztyniarz

Pozyskuję bursztyn, a potem projektuję i tworzę z niego dekoracyjne przedmioty.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo gdy znajduję piękny kawałek bursztynu, od razu oczyma wyobraźni widzę, w co można by go zmienić. Tworzenie pięknych przedmiotów z bursztynu to moja pasja. Cieszę się, kiedy moje wyroby znajdują uznanie w oczach klientów. Lubię też, gdy dzięki mojej kreatywności przywracam blask starym, zniszczonym lub niemodnym bursztynowym pierścionkom, kolczykom, wisiorom, naszyjnikom,…

Czym się zajmuję?

Jako bursztyniarz zajmuję się głównie tworzeniem oraz renowacją ozdobnych bursztynowych przedmiotów. Może to być biżuteria, czyli broszki, pierścionki, kolczyki, wisiory i temu podobne, ale mogą to być także niepowtarzalne ozdoby sakralne, jak monstrancje czy elementy ołtarzy, albo dekoracyjne elementy wystroju według indywidualnego zamówienia klienta. Zależnie od tego, w jakiej firmie jestem zatrudniony, mogę wykonywać przedmioty według określonych wzorów i szablonów, ale mogę też sam być projektantem swoich wyrobów. Zdarza się, że pomysł na konkretny przedmiot rodzi się w mojej głowie właśnie podczas oglądania brył bursztynu. Skąd biorę materiał? Często pozyskuję go sam, jeśli wiem, w jakich miejscach szukać brył bursztynu. Mogę też kupować go od zawodowych zbieraczy lub osób, które wydobywają go ze złóż podziemnych.


Każdy kawałek jantaru - to inna nazwa bursztynu - oceniam pod kątem jego przydatności do wykonania konkretnych wyrobów. Niektóre okazy mają nietypowy, rzadko spotykany kolor, w innych zatopione są drobne owady, pyłki kwiatów - te warto przeznaczyć na większe wisiory, naszyjniki, broszki, które w pełni wydobędą ich piękno. Mniejsze, gorzej wybarwione, bardziej pospolite najlepiej będą wyglądać w formie korali, bransoletek, kolczyków. Kiedy już zdecyduję się, co wykonam z posiadanych kawałków bursztynu, zabieram się za szlifowanie powierzchni, usuwanie ewentualnych rys i przebarwień, nadaję każdemu kawałkowi odpowiedni kształt i poleruję go.
Na koniec łączę poszczególne bursztynowe elementy. Najczęściej osadzam je w srebrze lub złocie tworząc pierścionki, wisiory czy bransolety. Czasem wystarczy tylko nanizać bursztyny na nić albo srebrny drut i dołączyć zapięcie. W przypadku unikatowych zamówień muszę się natrudzić, by odpowiednio wyeksponować bursztyn np. w ramie obrazu albo ozdobnej lampie. Mogę też zajmować się odnawianiem zabytkowych, bursztynowych przedmiotów, naprawianiem zepsutej biżuterii, przerabianiem wyrobów, które przestały się podobać ich właścicielom. Bardzo często łączę tworzenie bursztynowych ozdób z ich sprzedażą.


Co powinienem umieć? 

Muszę sprawnie posługiwać się szlifierką wodną i kłową, pilarką wodną, kaboszoniarkami szlifującymi różne materiały za pomocą tarcz diamentowych, kulkarkami do wyrobu kulek z bursztynu, bębnami polerskimi, zakuwaczami służącymi do oprawiania kamieni, kleszczami, pęsetami, lupą, wagą, suwmiarką i innymi niezbędnymi narzędziami oraz sprzętem.


Muszę znać się na substancjach chemicznych używanych do czyszczenia i polerowania bursztynu oraz wiedzieć, jakie kleje najlepiej nadają się do łączenia bursztynowych elementów.
Muszę znać się na fizycznych właściwościach bursztynu, takich jak kolor, ciężar właściwy, miękkość, temperatura topnienia. Dzięki tej wiedzy potrafię oceniać jakość brył bursztynu oraz wiem, jak należy się z nim obchodzić, aby stworzyć piękne i trwałe wyroby.
Przydaje mi się też wiedza tym, w jakich okolicznościach bursztyn powstaje i gdzie go szukać, bo wtedy sam mogę pozyskiwać surowiec do pracy.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • wyczucie piękna, 
  • zmysł estetyczny,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • kreatywność,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • rzetelność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach jubilerskich, firmach zajmujących się wydobyciem lub obróbką bursztynu, w zakładach rzemieślniczych tworzących ozdobne przedmioty z bursztynu. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.