Zdjęcie zawodu
W. męska

Architektka wnętrz

Projektuję wystrój wnętrz domów, budynków biurowych, mieszkań, itp.

Architektka wnętrz

Projektuję wystrój wnętrz domów, budynków biurowych, mieszkań, itp.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

W mojej pracy nigdy nie narzekam na nudę. Każde zlecenie jest inne i wymaga ode mnie nowych, oryginalnych pomysłów. Ciągle rozwijam swoją kreatywność i umiejętności zawodowe. Mogę pracować w zespole, albo założyć własną działalność. A moje mieszkanie? Lubię w nim poeksperymentować i często sprawdzam w praktyce moje pomysły, jego wystrój jest więc jedyny i niepowtarzalny.

Czym się zajmuję?

Mój zawód polega na projektowaniu wystroju wnętrza na zlecenie klienta oraz nadzorowaniu wykonania tego projektu. Muszę przy tym uwzględniać wymagania klienta oraz funkcję, jaką ma spełniać dane pomieszczenie. Mogę projektować wygląd wnętrz w całym budynku albo tylko w jego części: recepcji, hallu, stołówce. Przyjmuję zlecenia na zaaranżowanie różnorodnych obiektów: banków, kin, sklepów, hoteli, szpitali, a także domów prywatnych. Mogę też projektować wygląd hal, w których odbywają się wystawy, targi, pokazy mody. Czasem zaczynam projektować koncepcję wystroju wnętrza już podczas planowania układu budowli, mogę wtedy proponować architektowi budynku zmiany, np. przesunięcie okna w inne miejsce albo dostawienie ścian działowych. 


Projektując wnętrze muszę określić kolorystykę ścian, podłogi, mebli i dodatków. Do mnie należy wybór wzorów wykładzin, płytek czy obić do mebli, rodzaju oświetlenia, dodatków dekoracyjnych. Muszę być na bieżąco z aktualną ofertą sklepów z wyposażeniem wnętrz i często je odwiedzać gdyż kolor i faktura płytek, mebli lub wykładzin inaczej wygląda na zdjęciach w sieci czy katalogu, a inaczej oglądana \"na żywo\" w dziennym świetle. Mogę korzystać z gotowych mebli, albo zaprojektować własne, dopasowane do danego wnętrza. W mojej pracy niezbędna jest kreatywność, wyczucie stylu, wyobraźnia przestrzenna i zdolności manualne. 


Co powinnam umieć? 

Muszę umieć narysować projekt konkretnego wnętrza. Często robię to na papierze, ale równie często posługuję się specjalnymi programami komputerowymi, dlatego muszę dobrze znać się na ich obsłudze. 


Przy projektowaniu niezbędna jest mi też znajomość matematyki, nie tylko zasad geometrii przestrzennej, ale i algebry, bo zazwyczaj jestem też odpowiedzialna za wyliczenie szacunkowych kosztów realizacji zlecenia. 
Znajomość fizyki, a zwłaszcza wiedza o właściwościach fizycznych różnych materiałów, przydaje mi się np. podczas projektowania mebli - wiem, co mogę ze sobą łączyć, żeby gotowe meble były trwałe i estetyczne. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odporność na stres,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w biurach architektonicznych specjalizujących się w projektowaniu wnętrz różnego typu, np. biur, domów mieszkalnych, stosik targowych, w firmach developerskich albo pracować jako freelancerka i przyjmować zlecenia od rozmaitych klientów.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.