ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Kardiolożka

Leczę choroby układu krążenia.

Kardiolożka

Leczę choroby układu krążenia.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pracując jako kardiolożka na co dzień pomagam pacjentom poprawić stan zdrowia, w szczególności układu krążenia. Cieszy mnie, gdy dzięki mojej interwencji czują się lepiej. W mojej pracy stale się też dokształcam i mam kontakt z najnowszymi osiągnięciami farmakologii i techniki. Z osiągnięć medycyny korzystam także prywatnie, dbając o zdrowie własne i moich najbliższych.

Czym się zajmuję?

Choroby układu krążenia są coraz bardziej powszechne, w naszym kraju są numerem jeden na liście przyczyn zgonów. Stąd zapotrzebowanie na pracę specjalistów takich jak ja, czyli kardiologów. Przychodzą do mnie pacjenci, którzy uskarżają się na problemy z sercem: pogarszającą się kondycję, zmęczenie po nawet krótkotrwałym wysiłku fizycznym, zbyt wysokie ciśnienie krwi, niemiarowy puls, bóle w klatce piersiowej, omdlenia i zasłabnięcia. 


Żeby postawić właściwe rozpoznanie, przede wszystkim rozmawiam z pacjentem, wypytuję go, jakie ma dolegliwości, jak często występują, czy coś je nasila albo łagodzi. Pytam też o współistniejące lub wcześniej przebyte choroby i zażywane leki, ponieważ wiele lekarstw może wpływać na pracę układu krążenia. Do pomocy mam też rozmaite badania, takie jak EKG, echo serca, angiografię czy badania krwi. Przy wątpliwościach mogę zaordynować próbę wysiłkową, monitorowanie EKG metodą Holtera, RTG, tomografię, USG, a nawet cewnikowanie serca. Gdy już zgromadzę potrzebne dane, mogę postawić diagnozę i ustalić właściwe leczenie. Często sprowadza się to do przepisania pacjentowi leków, które ma zażywać i okresowego monitorowania jego stanu zdrowia w trakcie terapii. Bywa, że stan serca lub naczyń najlepiej poprawić zabiegowo. 
Jeśli uprawiam kardiologię interwencyjną, wiele zabiegów mogę wykonać sama, np. odblokować albo poszerzyć zwężoną tętnicę wieńcową i przywrócić przepływ krwi w zawale serca, naprawić źle działającą zastawkę, wstawić stent, czyli specjalną rurkę utrzymującą drożność naczynia, np. tętnicy szyjnej albo naprawiającą tętniaka, np. aorty. Te wszystkie zabiegi wykonuję metodami małoinwazyjnymi, czyli przez cewnik z rozmaitymi zaawansowanymi technologicznie końcówkami, wprowadzany do naczyń lub do samego serca. Nadzoruję też rehabilitację pacjentów po przebytym zawale serca albo z powikłaniami układu krążenia po takich chorobach jak grypa. 
Jeśli pracuję w szpitalu, mam do czynienia z pacjentami w ciężkim stanie, wymagającymi natychmiastowej pomocy z powodu zatrzymania akcji serca lub innych nagłych stanów kardiologicznych. Przeprowadzam resuscytację i reanimację, defibrylację serca, intubuję pacjenta, zakładam wkłucie centralne, zlecam przetaczanie krwi i płynów infuzyjnych. 


Co powinnam umieć? 

Jako lekarka muszę świetnie znać anatomię i fizjologię człowieka, wiedzieć, jak funkcjonuje układ nerwowy, krwionośny, mięśniowy, kostny, potrafić diagnozować choroby układu krążenia i leczyć je zarówno metodami farmakologicznymi jak i zabiegowymi, potrafić udzielać doraźnej pomocy, przeprowadzać reanimację, defibrylację serca, przetaczać krew i płyny infuzyjne. Muszę też znać się na procesach chemicznych zachodzących w organizmie człowieka i wiedzieć, jakimi sposobami przywrócić zakłóconą równowagę metaboliczną. 


Wiedza z chemii jest mi niezbędna, bo to na niej opiera się znajomość działania leków. Dla mnie istotne są zwłaszcza te stosowane w leczeniu chorób układu krążenia. Muszę wiedzieć, jakie korzyści płyną z ich stosowania, ale i jakie mogą powodować skutki uboczne, doskonale znać interakcje między lekami, czyli to, jak środki zażywane przez pacjenta na inne dolegliwości mogą wpływać na ciśnienie krwi, czynność serca czy reaktywność naczyń, które preparaty wzajemnie korzystnie wzmacniają swoje działanie, a których nie wolno ze sobą łączyć.
Znajomość fizyki, zwłaszcza elektryczności i przepływów przydaje mi się podczas obsługi sprzętu wykorzystywanego do przeprowadzania badań i zabiegów kardiologicznych. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • dokładność,
  • empatia,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji,
  • umiejętność logicznego rozumowania oraz wyciągania wniosków.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w publicznych lub prywatnych klinikach i szpitalach. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.