Sprawuję opiekę lekarską nad kobietami w ciąży, diagnozuję i leczę choroby ginekologiczne.
Sprawuję opiekę lekarską nad kobietami w ciąży, diagnozuję i leczę choroby ginekologiczne.
Dzięki mojej pracy kobiety, zarówno zdrowe, jak i cierpiące na różne choroby ginekologiczne, otaczane są opieką medyczną. Rozpoznaję ich problemy zdrowotne, dobieram odpowiednie leki, przeprowadzam zabiegi chirurgiczne i przyjmuję na świat ich dzieci.
Jako lekarka specjalistka położnictwa i ginekologii zajmuję się wyłącznie ładniejszą połową społeczeństwa. Zgłaszają się do mnie kobiety zdrowe, które chcą przebadać się profilaktycznie albo potrzebują porady, jak dbać o siebie planując zajście w ciążę. Opiekuję się również kobietami w ciąży, sprawdzam, czy noszone przez nie dzieci prawidłowo się rozwijają i odbieram porody. Leczę też kobiety, które zgłaszają się do mnie z różnymi dolegliwościami dotyczącymi kobiecego układu rozrodczego. Rozpoznaję, co im dolega i staram się przywrócić zdrowie, zarówno przy użyciu rozmaitych leków jak i metodami niefarmakologicznymi: zabiegowymi, chirurgicznymi.
Co powinnam umieć?
Muszę bardzo dobrze znać się na fizjologii kobiecego organizmu, wiedzieć jak przebiega prawidłowa ciąża, umieć rozpoznawać choroby kobiece: zakaźne, zapalne, pasożytnicze, nowotworowe. Muszę znać anatomię i fizjologię człowieka ze szczególnym uwzględnieniem kobiecego układu rozrodczego, potrafić odebrać poród, wykonać cesarskie cięcie, zrobić USG, histeroskopię, laparoskopię, wykonać znieczulenie miejscowe, splotowe i dokanałowe, intubację, tracheotomię, cewnikowanie pęcherza moczowego i inne zabiegi. Muszę potrafić udzielać pomocy w stanach nagłych, np. przeprowadzać reanimacje, podłączać kroplówki, przetaczać krew i płyny infuzyjne, opiekować się pacjentkami po operacjach: sprawdzać, czy rany, np. po cięciu cesarskim albo nacięciu krocza, goją się prawidłowo, zdejmować szwy, pobierać i przesyłać materiał do badań diagnostycznych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować w państwowych i prywatnych szpitalach, klinikach, przychodniach i poradniach. Mogę też założyć własną działalność i przyjmować pacjentki w prywatnym gabinecie.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.