Chronię mieszkańców kraju przed narażeniem na promieniowanie jonizujące.
Chronię mieszkańców kraju przed narażeniem na promieniowanie jonizujące.
W mojej pracy dbam o zdrowie i życie osób pracujących ze źródłami promieniotwórczymi lub urządzeniami wytwarzającymi promieniowanie jonizujące różnego typu. Dzięki mnie pośrednio bezpieczniej mogą się czuć wszyscy mieszkańcy naszego kraju, bo firmy i zakłady wykorzystujące substancje promieniotwórcze działają w sposób bezpieczny i zgodny z procedurami, a to chroni nas przed skutkami niekontrolowanych skażeń radioaktywnych.
Jako pracownica Państwowej Agencji Atomistyki dbam o to, żeby izotopy promieniotwórcze używane w sektorze energetyki, czyli w elektrowniach jądrowych, medycynie, np. w radiologii, radioterapii, rentgenodiagnostyce, czy placówkach naukowych prowadzących badania nad promieniotwórczością, były wykorzystywane w sposób bezpieczny dla ludzi. Chodzi o bezpieczeństwo tych osób bezpośrednio pracujących z materiałami promieniotwórczymi, takich jak personel medyczny, personel eksploatacyjny elektrowni jądrowej lub reaktora badawczego, pracownicy składowisk odpadów promieniotwórczych i zakładów unieszkodliwiania tych odpadów, operatorzy akceleratorów używanych do kontroli pojazdów, jak i tych, którzy mają z nimi ograniczoną styczność, np. pacjenci diagnozowani izotopami.
Co powinnam umieć?
Muszę dobrze znać matematykę, choćby po to, żeby weryfikować, czy osoby mające kontakt z promieniowaniem jonizującym: pacjenci, personel medyczny, osoby pracujące w składowiskach odpadów promieniotwórczych, nie są narażone na zbyt duże dawki promieniowania albo czy nie pracują zbyt długo w warunkach narażenia, czy substancje promieniotwórcze są przechowywane w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach, np. o właściwej osłonowości ścian, izolacji - np. z płyt ołowianych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w Państwowej Agencji Atomistyki.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.