Współczesne rolnictwo musi się mierzyć z wieloma wyzwaniami. Szybko zmieniający się klimat, niedostatki wody, ale także problemy ze zbytem płodów rolnych, wojny celne i cenowe. Rolnik czy hodowca potrzebują na bieżąco uzupełniać wiedzę z wielu dziedzin. I w tym pomagam im ja - doradczyni rolnicza. Czym się zajmuję? Na przykład doradztwem w zakresie organizacji i prowadzenia gospodarstwa. Chodzi między innymi o ocenę, czy warto dokupić ziemi, żeby zwiększyć powierzchnię upraw, a może lepiej przestawić się na bardziej dochodowe rośliny albo hodowlę zwierząt. Informuję ich jakie korzyści przynosi stosowanie nowoczesnych maszyn rolniczych, które z nich warto kupić bo usprawnią pracę w małym lub dużym gospodarstwie, jakie nawozy sztuczne i środki ochrony roślin można bezpiecznie stosować, jak przestawić się na produkcję żywności ekologicznej.
Prowadzę szkolenia dotyczące np. wypełniania dokumentów potrzebnych do uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej lub z krajowych programów wspierających rozwój rolnictwa, informuję o nowinkach technicznych i najnowszych osiągnięciach usprawniających pracę na roli oraz organizuję wykłady, pokazy, wyjazdy szkoleniowe dla większych grup chętnych. Rozmawiam też indywidualnie z rolnikami, którzy zgłoszą się do mnie z pytaniem np. jak rozwiązywać problemy z niesatysfakcjonującymi zbiorami owoców i warzyw. Po zapoznaniu się z warunkami upraw w konkretnym gospodarstwie mogę im zarekomendować m.in. zastosowanie gatunków odporniejszych na choroby lub ataki szkodników, optymalne nawożenie i nawadnianie, przeniesienie produkcji na tę część pól, gdzie znajduje się najżyźniejsza gleba.
Przy problemach w hodowli: zbyt wolny przyrost masy mięsnej, choroby, gorsza od spodziewanej jakość mięsa, zastanawiam się, jak można by im zaradzić np. przez polepszenie warunków w oborach czy chlewniach, stosowanie szczepień ochronnych, wprowadzenie pasz lepiej dopasowanych do potrzeb konkretnej rasy zwierząt czy celu hodowli: mleko/mięso/wełna. Informuję moich klientów, co powinni zrobić, żeby dopasować się do krajowych i unijnych standardów jakości aktualnie obowiązujących w hodowli zwierząt lub uprawie określonych gatunków roślin. Staram się też, żeby lepiej rozumieli wpływ metod gospodarowania: stosowanie oprysków, nawożenie, metody uprawy gleby czy pozyskiwania pasz, na stan środowiska naturalnego, bezpieczeństwo żywności i zdrowie publiczne.
W zakresie moich zadań jest też wskazywanie rolnikom na zalety zrzeszania się, tworzenia spółdzielni/grup producenckich i rozwoju wspólnych przedsięwzięć, np. budowania dużej przechowalni owoców i warzyw, w której wszyscy zrzeszeni mogą przechowywać swoje plony po zakończeniu zbiorów, co pozwala na uzyskiwanie wyższych cen, a koszty rozkładają się w zależności od wielkości udziałów. Żeby jak najlepiej wykonywać swoją pracę, współpracuję z innymi doradcami rolniczymi, instytucjami naukowymi, władzami samorządowymi. Razem tworzymy i wdrażamy lokalne, regionalne i ponadregionalne programy rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
Co powinnam umieć?
Muszę znać się na specyfice pracy w gospodarstwie rolnym różnego typu: ekstensywnym, intensywnym, wielkotowarowym, ekologicznym, na gatunkach roślin najlepiej nadających się do uprawy na różnych rodzajach gleb, na rasach zwierząt hodowlanych, np. muszę wiedzieć, które z nich trzeba hodować w pomieszczeniach gospodarskich, a które mogą praktycznie cały rok przebywać na świeżym powietrzu. Muszę znać się na szkodnikach i chorobach roślin oraz wiedzieć, jak z nimi walczyć.
Powinnam być ekspertką w dziedzinie pasz i dodatków paszowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju zwierząt hodowlanych, wiedzieć, jakich składników mineralnych potrzebują rośliny określonego gatunku i kiedy należy im ich dostarczyć, żeby uzyskać optymalny plon. Muszę znać rodzaje środków ochrony roślin, które wolno stosować w rolnictwie, ich okresy karencji i metody efektywnego stosowania, wiedzieć, w jaki sposób przygotowywać naturalne nawozy i opryski dozwolone w gospodarstwach ekologicznych. Muszę też wiedzieć, w jakich warunkach muszą być przechowywane zebrane owoce, warzywa i zboża, żeby jak najdłużej zachowały świeżość, smak i wartości odżywcze.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi i pozyskiwania zaufania,
- odpowiedzialność,
- zdyscyplinowanie,
- cierpliwość,
- kreatywność,
- opanowanie,
- umiejętność słuchania.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w regionalnych ośrodkach doradztwa rolniczego, firmach zajmujących się doradztwem rolniczym, organizacjach i związkach rolniczych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.