Zdjęcie zawodu
W. męska

Polityczka

Biorę udział w zarządzaniu państwem.

Polityczka

Biorę udział w zarządzaniu państwem.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Praca polityczki ma wiele zalet. Współdecyduję o zmianach prawa, a to oznacza wpływ na interesy konkretnych państw, firm i ludzi. Dzięki tej władzy mogę nawiązać kontakty, które będą procentowały przez całe życie. Poza tym polityką interesują się dziennikarze, co sprawia, że jestem osobą publicznie znaną z telewizji. Dzięki temu mogę promować różne wartościowe inicjatywy.

Czym się zajmuję?

Swoją przygodę z polityką można zacząć już w szkole średniej, wstępując do młodzieżówki partii politycznej, aby wspierać działania klubu, którego program wyborczy pokrywa się z wyznawanymi przez siebie wartościami. Aby zawodowo zająć się karierą polityczną należy startować w wyborach powszechnych do Sejmu. Lista wyborcza komitetu wyborczego partii, z której ramienia się kandyduje w wyborach, musi najpierw uzyskać 5000 podpisów wyborców z danego okręgu wyborczego. Każda kandydatka, aby zostać wybraną, potrzebuje skutecznej kampanii wyborczej, którą można przygotować we współpracy z agencją public relations. 


Jako członkini Sejmu, muszę otworzyć biuro poselskie, gdzie dyżuruję i przyjmuję interesantów. Mam obowiązek uczestniczyć w obradach Sejmu – to tu słucham wystąpień polityków, a także zabieram głos w ważnych dla kraju sprawach. Biorę udział w głosowaniach, zgłaszam wnioski w sprawach rozpatrywanych podczas obrad i biorę udział w dyskusjach, które ich dotyczą. Oprócz tego uczestniczę w opracowywaniu ustaw lub uchwał przygotowywanych przez parlamentarzystów. Mam również szansę objąć stanowisko ministerialne lub zostać premierem albo prezydentem. Moja praca nakłada na mnie ogromną odpowiedzialność nie tylko za sprawy kraju, ale przede wszystkim za losy jego mieszkańców. Przekłada się w bezpośredni sposób na to, jak Polska postrzegana jest za zagranicą.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na zasadach funkcjonowania państwa oraz ustroju politycznym, aby być na bieżąco i móc dobrze wykonując swoją pracę usprawniając działanie różnych przepisów. 


Muszę znać historię swojego państwa, aby wiedzieć jakimi ideami się kierować i jakie tradycje pielęgnować w swojej pracy. 
Moja praca w dużej mierze polega na przemawianiu, dlatego tak ważna jest dla mnie poprawna polszczyzna. 
Jako parlamentarzystka często biorę udział np. w głosowaniach nad budżetem państwa, dlatego muszę mieć przynajmniej podstawową wiedzę z matematyki. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • uczciwość,
  • skrupulatność,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • punktualność,
  • umiejętność pracy w zespole.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę zdecydować się na pełnienie funkcji posłanki w Sejmie lub senatorki w Senacie.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.