Zdjęcie zawodu
W. męska

Spawaczka podwodna

Spawam pod wodą rurociągi, elementy platform wiertniczych, poszycie statków.

Spawaczka podwodna

Spawam pod wodą rurociągi, elementy platform wiertniczych, poszycie statków.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy mosty, tamy, podwodne rurociągi i platformy wiertnicze są utrzymywane w należytym stanie, a wszelkie awarie są usuwane na bieżąco, chronię więc i środowisko. Naprawiam też kadłuby statków, i to o wiele szybciej, niż gdyby trzeba je było wyciągać do suchego doku. W ten sposób przyczyniam się do zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi, a takie dobra, jak ropa, gaz, czy… dane są bezpiecznie dostarczane do odbiorców. Lubię tę pracę bo dostarcza mi adrenaliny oraz wiąże się z częstymi i dalekimi podróżami.

Czym się zajmuję?

“Jak ogień i woda” mawia się czasem, chcąc określić coś, co się wyklucza. Dlatego przez długi czas spawanie pod wodą wydawało się niemożliwością. Jak w czymś z gruntu mokrym rozpalić ogień? W nowoczesnym świecie jest jednak coraz więcej dziedzin, w których takie prace są koniecznością. Weźmy np. naprawę biegnącego po dnie morza rurociągu. Nikt przecież nie będzie go wyciągać na powierzchnię. Podobnie jest w przypadku podwodnych części platform wiertniczych, tam i śluz, elektrowni wodnych. 


Z kolei w innych przypadkach podwodne spawanie znacząco przyspiesza i usprawnia konieczne prace, np. remonty jednostek pływających można prowadzić bez konieczności transportowania ich do suchego doku w stoczni. Takimi pracami zajmuję się właśnie ja - specjalistka posiadająca uprawnienia nurka i potrafiąca obsługiwać spawarki wodne. Jak wygląda moja praca?
Najpierw dokładnie czytam dokumentację techniczną, określającą co i na jakiej głębokości mam spawać, dlatego muszę znać się na rysunku technicznym. Potem przygotowuję i dokładnie sprawdzam sprzęt do nurkowania oraz spawania pod wodą. Już wtedy muszę wiedzieć, w jakiej technologii będę spawać: „na mokro”, czyli w bezpośrednim kontakcie elektrody oraz spawanych elementów z wodą, w lokalnej komorze suchej, izolującej od wody tylko miejsce spawania, czy też „na sucho”, gdy wchodzę do specjalnej komory zbudowanej wokół spawanych elementów. W takiej komorze jest całkowicie sucho, ale może w niej panować różne ciśnienie - takie, jak na powierzchni albo takie, jak na głębokości, na której wykonuję spawanie.
Zwykle jestem dostarczana łodzią na miejsce, w którym mam pracować. Tam schodzę pod wodę. Następnie oczyszczam powierzchnie spawanych elementów z rdzy, mułu, organizmów wodnych lub innych zanieczyszczeń i zabieram się do pracy. Bywa, że muszę ją wykonywać etapami, bo czas przebywania pod wodą jest ograniczony, choćby pojemnością butli zapewniającej mi powietrze, a aparatowi spawalniczemu - właściwe gazy. Po zakończeniu całego zlecenia oceniam jakość spawów i na dobre wracam na powierzchnię.


Co powinnam umieć?

Żeby móc pracować w tym zawodzie, muszę uzyskać odpowiednie uprawnienia, zarówno w zakresie nurkowania jak i spawania. Muszę posiadać co najmniej dyplom nurka III klasy i ukończyć kurs podwodnego spawania co najmniej jedną techniką. Ukończenie kolejnych kursów spawalniczych poszerza moje możliwości w zakresie spawania, zaś nurkowania - kurs nurka II i I stopnia, nurka saturowanego - pozwala mi pracować na większych głębokościach.


Jako spawaczka podwodna muszę wiedzieć, jak warunki panujące pod wodą wpływają na ludzki organizm, ile czasu mogę bezpiecznie przebywać pod wodą na określonej głębokości, jak musi przebiegać proces wynurzania się, żeby uniknąć powikłań związanych z długotrwałym przebywaniem pod wodą lub zbyt szybkim powrotem na powierzchnię: choroba dekompresyjna, zator gazowy, urazy ucha środkowego. Muszę też w porę dostrzegać u siebie niepokojące objawy, by w porę wynurzyć się na powierzchnię, zanim doznam uszczerbku na zdrowiu.
Muszę dobrze znać fizykę, wiedzieć, jakie ciśnienie panuje na konkretnej głębokości i jakie czynniki działają wtedy na ciało człowieka oraz na materiały, którymi się posługuję przy spawaniu, np. spawy blachy o grubości 6 mm stygną nawet dwanaście razy szybciej niż na powietrzu, jaka jest tam gęstość wody, jaki ma to wpływ na sam proces spawania oraz jakie mieszanki oddechowe powinienem zastosować. Ta wiedza pozwala mi dobrze przygotować się do zanurzenia i pracy pod wodą oraz skompletować sprzęt niezbędny do przebywania na konkretnej głębokości przez określony czas. 
Muszę potrafić obsługiwać sprzęt potrzebny do nurkowania: kamizelki i skafandry nurkowe, akwalungi, hełmy, maski, oraz oceniać jego sprawność, bo od tego zależy moje życie i bezpieczeństwo podczas pracy pod wodą. Muszę też umieć skompletować i obsłużyć zestaw do spawania podwodnego w określonej technologii. Muszę umieć bardzo dobrze pływać.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • opanowanie,
  • wytrzymałość psychiczna,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.


Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach prowadzących podwodne prace budowlane i remontowe. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.