Zdjęcie zawodu
W. męska

Monterka sprzętu AGD

Pracuję w fabryce sprzętu AGD. Montuję z elementów gotowe pralki, lodówki, kuchenki.

Monterka sprzętu AGD

Pracuję w fabryce sprzętu AGD. Montuję z elementów gotowe pralki, lodówki, kuchenki.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają solidne i sprawnie działające sprzęty AGD, których wszyscy używamy na co dzień. Można powiedzieć, że to dzięki mnie możemy przygotowywać smaczne posiłki, wygodnie prać ubrania, układać piękne fryzury, utrzymywać czystość w domu.

Czym się zajmuję?

Każdy z nas codziennie korzysta ze sprzętu gospodarstwa domowego: gotujemy na kuchenkach gazowych lub elektrycznych, pierzemy ubrania w pralce, suszymy włosy suszarką - przykłady można by mnożyć. Ważne, żeby ten sprzęt sprawnie działał. Dzięki niemu nasze życie staje się przecież łatwiejsze. A produkuję go właśnie ja - monterka sprzętu gospodarstwa domowego. Jak wygląda moja praca?


Zajmuję się montowaniem elementów, instalacji i części w zespoły, a zespołów w gotowe urządzenia. Żeby budowany przeze mnie sprzęt był solidny i dobrze działał, muszę dokładnie zapoznać się z dokumentacją technologiczną. To ona określa, w którym miejscu powinnam montować poszczególne części. Na poszczególnych etapach montażu sprawdzam, czy wszystkie części i zespoły montowanych urządzeń poprawnie ze sobą współdziałają, np. czy silnik gładko wprawia w ruch bęben pralki. Dbam też o właściwe wyważenie urządzenia, które montuję.
To ważne, bo większość z nich posiada wirujące elementy, np. łożyska, wentylatory, ruchome szczotki, wirniki, które w trakcie pracy powodują hałas i skracają żywotność produktu końcowego, jeśli ciężar wirujących części nie jest równo rozłożony wokół osi obrotu. Poza tym sprawdzam, jak działają instalacje elektryczne, a jeśli w sprzęcie, który składam są jeszcze inne - gazowe, parowe, wodne - przeprowadzam próby ich szczelności. To bardzo ważne, bo nieszczelne rurki to potencjalne źródło awarii, przedwczesnego zużycia urządzenia, a nawet przyczyna zranienia użytkownika.
Po zakończeniu montażu muszę jeszcze sprawdzić, czy właściwie działają elementy sterujące pracą sprzętu AGD: termostat w lodówce czy piekarniku, programator w pralce czy zmywarce. Od tego zależy przecież, czy np. w lodówce utrzymuje się temperatura ustawiona przez użytkownika, a pralka realizuje ustawiony program. Jeśli zauważę jakiekolwiek usterki czy nieszczelności, muszę je usunąć zanim sprzęt opuści moje stanowisko. 


Co powinnam umieć?

Montując duże i ciężkie urządzenia, np. pralki, lodówki, kuchenki, korzystam ze specjalnych podnośników i przenośników służących do podnoszenia i przemieszczania masywnych elementów. Powinnam więc umieć je wszystkie obsługiwać i wiedzieć, jak usuwać drobne usterki. Niezbędna jest też znajomość rysunku technicznego. 


Muszę znać się na prądzie elektrycznym, żeby wiedzieć, jak prawidłowo montować instalacje elektryczne zasilające sprzęt AGD, wiedzieć, jakie ciśnienie powinien mieć gaz w instalacjach gazowych, jak prawidłowo łączyć elementy instalacji wodnej w pralce, a jak obieg chłodziwa w lodówce. Muszę potrafić sprawdzać działanie elektronicznych elementów sterujących.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
  • dokładność,
  • opanowanie,
  • cierpliwość,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkujących sprzęt gospodarstwa domowego.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.