Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Wiertacz studni

Drążę w ziemi studnie głębinowe.

Wiertacz studni

Drążę w ziemi studnie głębinowe.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy nawet w oddalonych zakątkach kraju ludzie mają zapewniony dostęp do czystej wody z głębi ziemi, którą mogą wykorzystać do picia, podlewania ogrodu i wszelkich innych celów bytowych.

Czym się zajmuję?

Studnie głębinowe kopie się tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia budynków do sieci wodociągowej. Często jest to jedyny sposób na uzyskanie dostępu do wody, albo jej alternatywne źródło w przypadku zanieczyszczenia wody w zwykłej studni kopanej. Ze studni głębinowej można czerpać czystą, zimną wodę, wolną od zanieczyszczeń z szamb, nawozów sztucznych stosowanych w uprawie roślin. Drążeniem otworów w ziemi i udostępnianiem wód głębinowych zajmuje się specjalista taki, jak ja, czyli wiertacz studni. Przed przystąpieniem do pracy najpierw zapoznaję się z dokumentacją techniczną określającą, gdzie mam wiercić, jakiej średnicy ma być otwór i na jaką głębokość ma sięgać, muszę więc znać się na rysunku technicznym i znać uwarunkowania geologiczne terenu, w którym mam wykonać odwiert. Studnie głębinowe mają zwykle od 12 do 60 metrów głębokości, w zależności od poziomu wód podziemnych w danym miejscu. Kolejny etap do dojazd do klienta, dlatego przydaje mi się prawo jazdy.


Podczas transportowania urządzeń wiertniczych dbam, żeby dotarły na miejsce bezpiecznie i sprawnie. Przed rozpoczęciem wiercenia muszę sprawdzić, czy sprzęt i wszystkie maszyny są w dobrym stanie, a jeśli zauważę jakąś drobną usterkę, muszę ją usunąć. Następnie wybieram odpowiednie do wykonania odwiertu przewody, rury osłonowe i narzędzia wiertnicze. Potem zaczyna się samo wiercenie: uruchamiam maszyny i uważnie obserwuję ich pracę. Jeśli świder wwiercający się w ziemię napotyka na niespodziewane przeszkody, np. twarde skały, muszę zastanowić się, jak sobie z nimi poradzić, np. zastosować mocniejszy świder, tzw. gryzer, który kruszy skały dzięki gryzom, czyli obracającym się stożkom lub krążkom uzbrojonym w mniejsze bądź większe zęby. Kiedy odwiert ma już odpowiednią głębokość, wprowadzam do niego rury osłonowe zakończone filtrem do wody tak, żeby ów filtr znajdował się w warstwie wodonośnej. Potem wykonuję pompowania pomiarowe, dzięki którym można określić wydajność studni, czyli ilość metrów sześciennych wody, jakie można z niej wypompować w ciągu jednej godziny. Jeśli klient sobie tego życzy, po skończeniu wiercenia montuję pompę głębinową, znajdującą się w rurze studni.


Co powinienem umieć?

Muszę znać się na rysunku technicznym, potrafić obsługiwać, konserwować i diagnozować stan techniczny wiertnic, świdrów, gryzerów, przewodów, rur osłonowych,oraz w razie potrzeby umieć usunąć drobne awarie. 


Muszę znać matematykę, żeby móc obliczać np. ilość materiałów potrzebnych do wywiercenia studni głębinowej o konkretnej głębokości oraz czas, jaki może to zająć, i kalkulować koszty moich usług.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • opanowanie,
  • cierpliwość,
  • posiadać zdolności do majsterkowania.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się wierceniem studni różnego typu. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.