Zdjęcie zawodu
W. męska

Mechaniczka samochodowa

Oceniam stan techniczny samochodów i innych pojazdów oraz naprawiam ich usterki.

Mechaniczka samochodowa

Oceniam stan techniczny samochodów i innych pojazdów oraz naprawiam ich usterki.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo jestem jak lekarka lub detektywka: diagnozuję problem pojazdu, by móc go naprawić. Największą satysfakcję czuję, gdy wraca do mnie klient zadowolony z efektów mojej pracy.

Czym się zajmuję?

Naprawiam samochody i oceniam ich sprawność. Pracę zaczynam od wypełnienia protokołu przyjęcia samochodu do przeglądu lub naprawy, a potem dokładnie sprawdzam jego stan techniczny, posługując się rozmaitymi urządzeniami diagnostycznymi. Oceniam sprawność każdego układu, zespołu i podzespołu z jakich zbudowany jest pojazd, np. silnika i skrzyni biegów, sprzęgła, układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia. Jeśli znajdę jakąś usterkę, usuwam ją, np. wymieniam zużytą część na nową. Żeby móc dostać się do części znajdujących się w podwoziu podnoszę samochód używając podnośnika mechanicznego.


Zajmuję się też regulacją i renowacją podzespołów, które stały się przyczyną awarii pojazdu. Wymieniam płyny eksploatacyjne, sprawdzam i ustawiam zbieżność kół oraz światła pojazdu. Czasem muszę sama dorobić i dopasować jakąś część, której np. producent już nie produkuje. Instaluję i naprawiam akcesoria, takie jak ogrzewanie, alarm przeciwwłamaniowy. Zajmuję się też wykonywaniem konserwacji i zabezpieczaniem przed korozją podwozia i nadwozia samochodu. Ostatni etap to test sprawności pojazdu, czyli nic innego, jak upewnienie się, że dobrze wykonałem swoje zadanie.
Znam budowę, funkcjonowanie oraz przeznaczenie każdej części pojazdu, dzięki czemu jestem w stanie naprawiać samochody, motocykle i inne jednoślady, autobusy, ciągniki siodłowe i maszyny rolnicze.
Jeśli pracuję w zakładzie produkcyjnym, moja praca jest mniej ciekawa niż praca w warsztacie, bo polega na wykonywaniu czynności montażowych według ściśle określonej kolejności. Muszę być bardzo dokładna, ponieważ to ode mnie zależy sprawność pojazdu, który będzie dopuszczony do sprzedaży. To odpowiedzialna praca, wymagająca wiedzy technicznej i rzetelności.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na budowie pojazdów, znać zastosowanie każdej z części oraz umieć znaleźć różne rozwiązania techniczne, żeby wiedzieć jak naprawić maszyny, którymi się zajmuję. 


Podczas pracy wykorzystuję schematy montażowe oraz instrukcje serwisowe i obsługowe, dlatego muszę znać się na rysunku technicznym.
Posługuję się sprzętem, takim jak: tokarka, strugarka poprzeczna, młotki, podnośnik, mikrometry, oliwiarki, lutownice, klucze, śrubokręty, muszę więc znać się na ich obsłudze i potrafić właściwie ich używać.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • odpowiedzialność,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • samodzielność,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w stacjach obsługi pojazdów samochodowych, w firmach produkujących samochody, w warsztatach zajmujących się naprawą samochodów, w salonach sprzedających samochody i części samochodowe, w przedsiębiorstwach transportowych,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.