Zdjęcie zawodu
W. męska

Serowarka

Dzięki mojej pracy powstają smaczne sery różnych gatunków, które cieszą podniebienia konsumentów.

Serowarka

Dzięki mojej pracy powstają smaczne sery różnych gatunków, które cieszą podniebienia konsumentów.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają smaczne sery, które cieszą podniebienia konsumentów. Klienci są pewni, że kupują produkty wysokiej jakości, zdrowe, smaczne i oryginalne. W tej pracy atutem jest też to, że nie muszę zawsze trzymać się ustalonych receptur, ale też eksperymentuję i tworzę nowe gatunki sera, których jestem pierwszą degustatorką.

Czym się zajmuję?

Produkuję różne gatunki serów. Na początku muszę zdobyć dobrej jakości mleko: od kóz, owiec, krów - w zależności od tego, jaki ser chcę zrobić. Mogę sama hodować zwierzęta mleczne, albo kupować mleko od sprawdzonych hodowców, którzy dbają o zdrowie swojej trzody. Mleko używane do produkcji serów musi być tłuste i niepasteryzowane, dlatego nie nadaje się np. mleko UHT, które jest pasteryzowane w wysokiej temperaturze. Ale samo mleko nie wystarczy, żeby powstał ser, potrzebne są jeszcze dodatkowe składniki, w tym moja wiedza i umiejętności. 


Generalnie sery dzielą się na kwasowe, czyli twarogi, podpuszczkowe, czyli takie, w których skrzep powstaje pod wpływem działania enzymu - podpuszczki, i zwarowe, powstające z tzw. zwaru, czyli mieszaniny tłuszczu i białka, uzyskiwanego poprzez podgrzanie serwatki podpuszczkowej pozostałej po produkcji sera, zakwaszonej kulturami bakteryjnymi. Można je też podzielić ze względu na teksturę: na świeże, miękkie, półtwarde i twarde. W produkcji serów ogromną rolę odgrywają specjalne bakterie i grzybki, dlatego w pracy muszę rygorystycznie dbać, żeby wszystkie przedmioty mające kontakt z mlekiem i serem były sterylnie czyste. W przeciwnym razie moje wyroby mogą się nie udać, być niesmaczne, a czasem nawet groźne dla zdrowia potencjalnych konsumentów. 


Co powinnam umieć?

Pracując wykorzystuję sprzęt i narzędzia takie, jak kotły warzelnicze, termometry, chusty serowarskie, formy do sera, próbniki, higrometr, solomierz do solanki, dlatego muszę potrafić sprawnie się nimi posługiwać i dbać ich dobry stan techniczny. 


Muszę znać się też na substancjach używanych podczas produkcji serów, takich jak: podpuszczka, chlorek wapnia, stosowany, aby uzyskać stabilne krzepnięcie, sól niejodowana, wosk plastyczny do pokrywania powierzchni serów.
Muszę znać skład mleka od różnych zwierząt: krowiego, koziego, owczego, i jego właściwości odżywcze, potrafić po kolorze, smaku i zapachu rozpoznawać, od jakiego zwierzęcia pochodzi mleko, umieć oceniać jego jakość: świeżość, brak zanieczyszczeń. Muszę też wiedzieć, jak zastosowanie mleka od konkretnych ras krów, kóz i owiec wpłynie na walory smakowe serów. 


 Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • opanowanie,
  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • cierpliwość,
  • kreatywność,
  • umiejętność reagowania na nieprzewidziane sytuacje.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach produkujących sery, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.