Zdjęcie zawodu
W. męska

Wędliniarka

Zajmuję się ubojem zwierząt rzeźnych i przygotowywaniem wyrobów z mięsa.

Wędliniarka

Zajmuję się ubojem zwierząt rzeźnych i przygotowywaniem wyrobów z mięsa.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo wiem, że dzięki mnie ludzie mogą jeść smaczne i bezpieczne wyroby mięsne i wędliny. Jeśli mam okazję, mogę modyfikować wykorzystywane receptury, albo nawet stworzyć własną wędlinę o nowym, ciekawym smaku.

Czym się zajmuję?

Żeby na naszych talerzach mogły gościć schabowe, zrazy i befsztyki, a na kanapkach smaczne wędliny, ktoś musi dokonać obróbki zabitych zwierząt i spożytkować pozyskane z nich mięso tak, żeby nic się nie zmarnowało. Zakres mojej pracy zależy od miejsca, w którym pracuję. Mogę zajmować się dzieleniem na części tusz zwierząt, takich jak świnie, owce, krowy, drób, króliki i wykrawaniem z nich różnych typów mięsa, w zależności od jego dalszego przeznaczenia. Oczyszczam też zwierzęce jelita, które wykorzystuję następnie jako osłonki wędlin, np. kiełbas. 


Poza tym magazynuję tak przygotowane i posortowane mięso i przygotowuję je do dalszego transportu, dlatego muszę wiedzieć, jak należy wychładzać i zamrażać mięsa i tłuszcze, przechowywać je w chłodniach, a następnie dobierać techniki rozmrażania tak, by ograniczyć utratę wartości odżywczych. Muszę też umieć rozpoznawać zmiany zachodzące w mięsie w czasie przechowywania w chłodniach i w czasie rozmrażania, i wiedzieć, które dyskwalifikują surowiec z dalszej obróbki. 
Znam się na recepturach określających surowce, materiały pomocnicze i przyprawy oraz sposób produkcji konkretnych rodzajów wędlin. Wiem, jakie są metody utrwalania produktów wędliniarskich i jaki jest ich wpływ na jakość i trwałość wyrobów. Wędzenie, suszenie, peklowanie, pasteryzacja, parzenie, nie mają przede mną tajemnic. Przygotowuję solanki i marynuję w nich mięso albo nastrzykuję je odpowiednim roztworem soli. Sznuruję, siatkuję i napełniam osłonki farszem mięsnym.
Jestem też ekspertką w zakresie obsługi maszyn i urządzeń stosowanych w przetwórstwie mięsa, bo to w nich wykonuję różnego rodzaju wyroby mięsne i wędliniarskie, takie jak szynki, balerony, polędwice, kiełbasy, konserwy mięsne, pasztety, salcesony, kaszanki. 
Muszę mieć dobrą kondycję fizyczną, żeby radzić sobie z przenoszeniem ciężkich tusz zwierzęcych, dzieleniem mięsa na kawałki przy użyciu tasaków i innych ręcznych narzędzi, obsługą podajników, transportem ciężkich pojemników z mięsem, solanką czy przyprawami. Bardzo ważny jest dobry wzrok, węch i smak, a także zmysł dotyku i równowagi, ponieważ muszę oceniać przy ich użyciu jakość mięsa i gotowych produktów, a to robi się zwykle organoleptycznie, czyli właśnie za pośrednictwem zmysłów. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać anatomię zwierząt rzeźnych, wiedzieć, jakie rasy i typy są najkorzystniejsze dla przetwórstwa mięsnego, znać właściwości mięsa pochodzącego ze zwierząt młodych, dojrzałych, tłustych i chudych, znać klasy mięsa wieprzowego, wołowego, drobiowego i in. i potrafić odpowiednio klasyfikować otrzymywane tusze do właściwych kategorii oraz określać ich wartość odżywczą. 


Muszę też mieć wiedzę o drobnoustrojach i sposobach ochrony mięsa przed skażeniem chorobotwórczymi mikrobami oraz wiedzieć, jakie zmiany biochemiczne, fizykochemiczne i mikrobiologiczne zachodzą podczas produkcji i przechowywania wyrobów spożywczych. 
W tej pracy ważna jest znajomość chemii, bo muszę wiedzieć, jak przygotowywać roztwory do peklowania mięsa i z czego powinny się one składać, jakich dodatków, np. wzmacniaczy smaku i aromatu, substancji konserwujących, zagęstników, stabilizatorów, wypełniaczy, można używać do produkcji wyrobów spożywczych. 
Powinnam też umieć obsługiwać komputer i skomputeryzowane maszyny wykorzystywane do wytwarzania wędlin i wyrobów wędliniarskich, stosować programy komputerowe wspomagające wykonywanie zadań. 
Wykorzystuję w pracy m.in. pilarki tarczowe, mieszarki, nadziewarki, maszyny tnące wędliny na plasterki, ważące je i foliujące; piece duńskie, jeliciarki, młynki koloidalne, komory wędzarniczo-parzelnicze, sterylizatory. Muszę więc bardzo dobrze znać się na ich obsłudze i konserwacji oraz umieć usuwać drobne awarie.
Powinnam znać i stosować się do zasad GHP, po angielsku Good Hygiene Practice, GMP, po angielsku Good Manufacturing Practice, i systemu HACCP, po angielsku Hazard Analysis and Critical Control Point. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • odpowiedzialność,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy w szybkim tempie,
  • otwartość na zmiany,
  • kreatywność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach przetwórstwa mięsnego różnego typu, dużych hipermarketach, masarniach. Mogę też otworzyć własną masarnię i wyrabiać wędliny metodami rzemieślniczymi. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.