Zdjęcie zawodu
W. męska

Handlowczyni

Organizuję działalność handlową sklepu lub hurtowni.

Handlowczyni

Organizuję działalność handlową sklepu lub hurtowni.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy działalność handlowa sklepu, supermarketu czy hurtowni przynosi zyski, towary są odpowiednio przechowywane i eksponowane, a klienci są zadowoleni z zakupów.

Czym się zajmuję?

Jestem odpowiedzialna za działalność sklepu, supermarketu, hurtowni lub innego przedsiębiorstwa handlowego. Co to oznacza w praktyce? Zamawiam i odbieram towary dostarczone przez producentów lub dystrybutorów, sprawdzam ich jakość i ustalam, jakie będą mieć ceny. Negocjuję też koszty ich kupna. 


Sprawdzam, czy w magazynie mamy zapasy wystarczające do prowadzenia bieżącej sprzedaży i uzupełniam ewentualne niedobory kolejnymi zamówieniami. Znakuję towary, naklejając na nie metki zawierające nazwę i cenę, sprawdzam ich datę ważności, przygotowuję je do sprzedaży, np. rozładowując palety lub pudła, dbam także o to, żeby towary były dobrze zabezpieczone przed zniszczeniem lub kradzieżą. 
Oprócz tego sama wykładam towary albo nadzoruję ich ustawianie na półkach w taki sposób, żeby przyciągnąć uwagę klientów. Prowadzę też sprzedaż, informuję klientów o naszej ofercie, aktualnych promocjach, przyjmuję należność i wydaję resztę oraz pakuję i wydaję zakupione produkty. Zajmuję się też wystawianiem rachunków, faktur VAT i innych dokumentów tego typu, np. potwierdzających przyjęcie towaru i wydanie go z magazynu. 
Muszę potrafić realizować zamówienia klientów zarówno w sprzedaży hurtowej, jak i w detalicznej. Do moich obowiązków należy również okresowa inwentaryzacja towarów, czyli sprawdzanie, ile sztuk każdego produktu znajduje się w sklepie i w magazynie, i czy te liczby są zgodne z dokumentami dotyczącymi dostaw towarów i ich sprzedaży. 
Odpowiadam też za utylizację zużytych opakowań i ponowne wykorzystanie tych, które jeszcze się do tego nadają. Czasem mimo najlepszej obsługi klienci nie są zadowoleni i zgłaszają reklamacje. Zajmuję się wtedy ich rozpatrywaniem. 


Co powinnam umieć? 

Żeby dobrze wykonywać swoje obowiązki muszę znać się na tym, co robię, oczywiście w zakresie branży, w której pracuję. Jeśli zatem działam w spożywczym supermarkecie, powinnam rozróżniać rozmaite rodzaje sprzedawanych produktów, np. gatunki sera, jogurtów czy pomarańczy, i umieć wyjaśnić klientom istniejące między nimi różnice. 


Jeśli działam w branży AGD muszę być ekspertką w zakresie pralek, lodówek i odkurzaczy, i np. potrafić wyjaśnić klientowi, czym różni się telewizor LCD czy QLED od OLED, a pralka z silnikiem inwerterowym od takiej z systemem eco-bubble. 
W mojej pracy muszę bardzo dobrze znać matematykę. To niezbędne przy ocenianiu, od jakich dostawców powinienem kupować towary, żeby jak najwięcej zarobić na ich sprzedaży detalicznej, w jaki sposób mogę zmniejszyć koszty zakupu nie obniżając jakości, np. większe zamówienia, gwarancja szybkiej płatności, jak kalkulować marżę, obliczać wysokość cen po podwyżkach, na promocjach i przecenach, szybko wyliczać klientom należność, bezbłędnie przeliczać gotówkę otrzymaną od klienta i poprawnie wydawać resztę, obliczać dzienny utarg, sporządzać miesięczny czy kwartalny bilans. 
W tej pracy ważna jest też znajomość biologii, fizyki i chemii. Muszę np. znać właściwości fizyczne towarów, które sprzedaję, takie jak: waga, gęstość, twardość, kruchość, odporność na wysokie temperatury czy zgniatanie, higroskopijność, czyli zdolność pochłaniania wilgoci z powietrza, bo to informacje ważne podczas rozmieszczania produktów w magazynie oraz w sklepie. 
Z kolei właściwości chemiczne, np. zmiana składu pod wpływem zmian temperatury czy wilgotności, określają, w jakich warunkach mogę określone towary przechowywać i wystawiać, np. kosmetyki w formie kremów powinny leżeć w chłodzie. Znajomość biologii jest niezbędna zwłaszcza, gdy mam do czynienia z produktami spożywczymi i chciałabym np. zminimalizować utratę witamin w owocach podczas przechowywania. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w różnego rodzaju sklepach, hurtowniach, supermarketach.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.