Jestem odpowiedzialna za działalność sklepu, supermarketu, hurtowni lub innego przedsiębiorstwa handlowego. Co to oznacza w praktyce? Zamawiam i odbieram towary dostarczone przez producentów lub dystrybutorów, sprawdzam ich jakość i ustalam, jakie będą mieć ceny. Negocjuję też koszty ich kupna.
Sprawdzam, czy w magazynie mamy zapasy wystarczające do prowadzenia bieżącej sprzedaży i uzupełniam ewentualne niedobory kolejnymi zamówieniami. Znakuję towary, naklejając na nie metki zawierające nazwę i cenę, sprawdzam ich datę ważności, przygotowuję je do sprzedaży, np. rozładowując palety lub pudła, dbam także o to, żeby towary były dobrze zabezpieczone przed zniszczeniem lub kradzieżą.
Oprócz tego sama wykładam towary albo nadzoruję ich ustawianie na półkach w taki sposób, żeby przyciągnąć uwagę klientów. Prowadzę też sprzedaż, informuję klientów o naszej ofercie, aktualnych promocjach, przyjmuję należność i wydaję resztę oraz pakuję i wydaję zakupione produkty. Zajmuję się też wystawianiem rachunków, faktur VAT i innych dokumentów tego typu, np. potwierdzających przyjęcie towaru i wydanie go z magazynu.
Muszę potrafić realizować zamówienia klientów zarówno w sprzedaży hurtowej, jak i w detalicznej. Do moich obowiązków należy również okresowa inwentaryzacja towarów, czyli sprawdzanie, ile sztuk każdego produktu znajduje się w sklepie i w magazynie, i czy te liczby są zgodne z dokumentami dotyczącymi dostaw towarów i ich sprzedaży.
Odpowiadam też za utylizację zużytych opakowań i ponowne wykorzystanie tych, które jeszcze się do tego nadają. Czasem mimo najlepszej obsługi klienci nie są zadowoleni i zgłaszają reklamacje. Zajmuję się wtedy ich rozpatrywaniem.
Co powinnam umieć?
Żeby dobrze wykonywać swoje obowiązki muszę znać się na tym, co robię, oczywiście w zakresie branży, w której pracuję. Jeśli zatem działam w spożywczym supermarkecie, powinnam rozróżniać rozmaite rodzaje sprzedawanych produktów, np. gatunki sera, jogurtów czy pomarańczy, i umieć wyjaśnić klientom istniejące między nimi różnice.
Jeśli działam w branży AGD muszę być ekspertką w zakresie pralek, lodówek i odkurzaczy, i np. potrafić wyjaśnić klientowi, czym różni się telewizor LCD czy QLED od OLED, a pralka z silnikiem inwerterowym od takiej z systemem eco-bubble.
W mojej pracy muszę bardzo dobrze znać matematykę. To niezbędne przy ocenianiu, od jakich dostawców powinienem kupować towary, żeby jak najwięcej zarobić na ich sprzedaży detalicznej, w jaki sposób mogę zmniejszyć koszty zakupu nie obniżając jakości, np. większe zamówienia, gwarancja szybkiej płatności, jak kalkulować marżę, obliczać wysokość cen po podwyżkach, na promocjach i przecenach, szybko wyliczać klientom należność, bezbłędnie przeliczać gotówkę otrzymaną od klienta i poprawnie wydawać resztę, obliczać dzienny utarg, sporządzać miesięczny czy kwartalny bilans.
W tej pracy ważna jest też znajomość biologii, fizyki i chemii. Muszę np. znać właściwości fizyczne towarów, które sprzedaję, takie jak: waga, gęstość, twardość, kruchość, odporność na wysokie temperatury czy zgniatanie, higroskopijność, czyli zdolność pochłaniania wilgoci z powietrza, bo to informacje ważne podczas rozmieszczania produktów w magazynie oraz w sklepie.
Z kolei właściwości chemiczne, np. zmiana składu pod wpływem zmian temperatury czy wilgotności, określają, w jakich warunkach mogę określone towary przechowywać i wystawiać, np. kosmetyki w formie kremów powinny leżeć w chłodzie. Znajomość biologii jest niezbędna zwłaszcza, gdy mam do czynienia z produktami spożywczymi i chciałabym np. zminimalizować utratę witamin w owocach podczas przechowywania.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- dokładność,
- spostrzegawczość,
- odpowiedzialność,
- umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować w różnego rodzaju sklepach, hurtowniach, supermarketach.