Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Mechanik okrętowy

Montuję i naprawiam urządzenia siłowni okrętowej i pokładowej.

Mechanik okrętowy

Montuję i naprawiam urządzenia siłowni okrętowej i pokładowej.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Transport morski jest najbezpieczniejszym i najtańszym sposobem przewożenia rozmaitych towarów na duże odległości, zwłaszcza gdy w grę wchodzą ogromne ilości, np. ropy naftowej, piasku czy zboża. Dzięki mojej pracy wszystkie maszyny, urządzenia i instalacje na statku sprawnie działają, a ewentualne awarie są usuwane szybko i profesjonalnie. To sprawia, że rejs przebiega bez problemów, ładunek dociera na miejsce w wyznaczonym czasie i w dobrym stanie, a załoga czuje się bezpiecznie.

Czym się zajmuję?

Jestem zatrudniony na statku jako członek załogi i odpowiadam za sprawne działanie wszystkich maszyn, urządzeń i instalacji okrętowych. Nadzoruję ich właściwą eksploatację i konserwację oraz oceniam, czy pracują tak, jak powinny. Nakładam też na te urządzenia powłoki chroniące je przed korozją. Jeśli zauważę jakieś nieprawidłowości lub usterki, usuwam je. Wiadomo, że lepiej jest zapobiegać awariom, niż naprawiać zepsute maszyny, dlatego przeprowadzam okresowe przeglądy techniczne wszystkich urządzeń i instalacji, w jakie jest wyposażony statek. 


Dzięki temu mogę w porę zauważyć zużyte elementy i wymienić je na nowe oraz regulować parametry maszyn, np. ciśnienie, temperaturę, obroty silnika tak, by mieściły się w bezpiecznych granicach. Czasem silnik statku wymaga gruntownego remontu w stoczni, a wtedy nadzoruję jego wymontowanie, a następnie zamontowanie w siłowni okrętowej naprawionego. Oprócz tego nadzoruję pracę osób obsługujących urządzenia i maszyny okrętowe i odpowiadam za utylizowanie zużytych paliw, płynów chłodzących i smarów, zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie środowiska i wewnętrznymi procedurami okrętowymi.
Jako mechanik okrętowy potrafię bez problemu rozpoznawać typy statków ze względu na ich budowę, napęd, np. statki ze śrubą nastawną, z pędnikiem cykloidalnym i przeznaczenie, np. masowce, kontenerowce, gazowce, chemikaliowce, znam rodzaje napędów wykorzystywanych na statkach, np. bezpośrednie i pośrednie, jednowałowe i wielowałowe, spalinowe, turbozespoły, turbiny parowe, oraz napędy stosowane w innych urządzeniach i instalacjach znajdujących się na statkach, np. pompy, wymienniki ciepła, instalacja paliwowa, balastowa. Do moich obowiązków należy m.in. sprawdzanie szczelności różnych urządzeń i instalacji znajdujących się na statku i usuwanie ewentualnych przecieków. Lokalizuję też usterki maszyn i urządzeń, określam ich przyczyny i usuwam je. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać się na rysunku technicznym, potrafić wypełniać dziennik maszynowy, w którym zapisuje się mierzone parametry maszyn i urządzeń okrętowych, takie jak obroty, ciśnienie, temperaturę oleju, płynów chłodzących, posługiwać się specjalistycznym sprzętem i narzędziami, takimi jak: młotki, wkrętaki i rozmaite klucze nasadowe, płaskie, oczkowe, ściągacze pierścieni tłokowych silnika, noże monterskie, wskaźniki napięcia, lampy detektorowe. 


Muszę znać się na właściwościach materiałów, z których zbudowane są maszyny, urządzenia i instalacje okrętowe oraz na budowie i działaniu elektrycznych napędów wprawiających w ruch te urządzenia i układach sterowania ich pracą.


 Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • opanowanie,
 • spostrzegawczość,
 • cierpliwość,
 • dokładność,
 • rzetelność,
 • podzielność uwagi,
 • odporność na stres,
 • wytrwałość,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • skrupulatność,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • cierpliwość,
 • umiejętność pracy w szybkim tempie,
 • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w stoczniach remontowych, na jednostkach pływających lub w firmach zajmujących się produkcją, naprawą lub remontem statków.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.