Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista żeglugi śródlądowej

Pływam statkiem po wodach śródlądowych, takich jak rzeki, kanały, jeziora, wody portowe.

Specjalista żeglugi śródlądowej

Pływam statkiem po wodach śródlądowych, takich jak rzeki, kanały, jeziora, wody portowe.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Specjaliści tacy jak ja są potrzebni wszędzie. Żegluga śródlądowa przeżywa dynamiczny rozwój w wielu krajach Unii Europejskiej, w niektórych transport wodny stanowi nawet kilkanaście procent wszystkich przewozów. Poszerza się także krajowa oferta turystyki wodnej. Dzięki mojej pracy statki bezpiecznie żeglują po wodach śródlądowych, przewożone ładunki docierają na miejsce bez szwanku, a pasażerowie podróżują po rzekach, jeziorach i kanałach podziwiając piękno wodnych szlaków.

Czym się zajmuję?

Sporo zależy od tego, na jakim statku pracuję: pasażerskim, pchaczu, pogłębiarce, barce, holowniku, szalandzie, i po jakich śródlądowych wodach głównie żegluję, mogą to być rzeki, kanały, jeziora, ale też zatoki morskie i wody portowe. Potrafię wytyczać szlak żeglowny, czyli pas wody przeznaczony do żeglugi, i poprawnie go oznakowywać, posługuję się mapami i planami nawigacyjnymi, dzięki którym wyznaczam pozycję statku oraz jego kurs, znam i potrafię rozróżniać rodzaje statków pływających po wodach śródlądowych. Prowadzę statek po zaplanowanej trasie, zgodnie z przepisami ruchu i postoju, wydaję komendy i steruję podczas cumowania, kotwiczenia, mijania i wyprzedzania się statków. 


Zajmuję się rozmieszczaniem ładunku w ładowni statku, zabezpieczam go przed przesuwaniem się i obijaniem o siebie nawzajem podczas rejsu. Dbam o właściwą wentylację i utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności oraz temperatury w ładowni. Czasem może się zdarzyć awaria urządzeń, wypadek, utrata szczelności albo inne zagrożenia, dlatego muszę świetnie znać procedury postępowania w takich przypadkach. Zajmuję się też obsługą maszyn zapewniających statkowi napęd, służących do cumowania, kotwiczenia, holowania i nadawania sygnałów oraz sprawdzam, czy wszystkie te maszyny są w dobrym stanie technicznym. 


Co powinienem umieć? 

Muszę bardzo dobrze rozpoznawać rozmaite sygnały żeglugowe, zarówno nadawane przez statki jak i obecne w kanałach żeglugowych. 


Muszę znam budowę różnych typów silników, pomp, instalacji chłodzenia i innych systemów statku, na którym pływam, potrafić usuwać drobne usterki, np. czyścić filtry, regulować ciśnienie w instalacji sprężonego powietrza. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • opanowanie,
  • dokładność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • szybki refleks,
  • rzetelność,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie na jednostkach pływających, w firmach zajmujących się produkcją, naprawą lub remontem statków różnego typu, w stoczniach remontowych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.