Zdjęcie zawodu
W. męska

Inżynierka awionik

Projektuję i uruchamiam urządzenia pokładowe w samolotach.

Inżynierka awionik

Projektuję i uruchamiam urządzenia pokładowe w samolotach.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy samoloty i inne maszyny latają bezpiecznie, dowożąc podróżnych i towary do zamierzonego celu. Urządzenia i systemy wspomagające pracę pilotów ułatwiają im nawigację, a obsłudze naziemnej lotniska usprawniają zarządzanie ruchem lądujących i startujących statków powietrznych. To bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo zarówno tych, którzy są w powietrzu, jak i tych, którzy znajdują się na ziemi. Pozwala też zoptymalizować pracę lotnisk skracając np. czas między startami i lądowaniami kolejnych maszyn.

Czym się zajmuję?

Najogólniej mówiąc, dbam o to, żeby samoloty i inne statki powietrzne: śmigłowce, szybowce, latały bezpiecznie. Projektuję zatem dla nich, badam i wdrażam do użytkowania urządzenia oraz systemy wpływające na bezpieczeństwo lotu. W mojej pracy muszę być specjalistą w czterech dużych dziedzinach wiedzy: elektronice, informatyce, mechanice i teletransmisji, czyli przesyłaniu informacji na odległość.


Projektuję przyrządy pokładowe, które umożliwiają pilotowi określanie pozycji samolotu, helikoptera, szybowca, toru lotu. Są wśród nich takie, jak: wariometr, sztuczny horyzont, prędkościomierz, zakrętomierz, wysokościomierz ciśnieniowy albo oparty o fale radiowe, koordynator zakrętu, żyrobusola, busola magnetyczna. Opracowuję pokładowe systemy pomiaru, przetwarzania, gromadzenia i wyświetlania informacji o stanie samolotu czy innego statku powietrznego oraz ich przesyłania do punktów kontroli naziemnej, jestem odpowiedzialna za układy zasilania, systemy automatycznego sterowania oraz inne, które mierzą, gromadzą i przetwarzają dane o działaniu urządzeń pokładowych.
Projektuję też naziemne systemy łączności z samolotem i radionawigacji oraz wspomagania i automatycznego sterowania lotem, dlatego muszę znać się na działaniu systemów radiolokacji statków powietrznych. Oprócz tego zajmuję się tworzeniem komputerowych systemów sterowania ruchem statków powietrznych: ILS, VOR, ADF, GPS, jakie są wykorzystywane na lotniskach różnego typu. Szukam przyczyn nieprawidłowego działania urządzeń pokładowych i opracowuję procedury, które pozwalają zapobiegać tego typu awariom, a na wypadek, gdyby nie udało się ich uniknąć, projektuję elementy wyposażenia ratunkowego dla załogi.
Mogę też modernizować, czyli unowocześniać aktualnie używane systemy i urządzenia tak, żeby spełniały najnowsze wymogi bezpieczeństwa, a zarazem były łatwe w obsłudze dla używających ich pilotów, kontrolerów ruchu lotniczego, i innych osób zaangażowanych w bezpieczeństwo lotów. Do moich zadań należy również opracowywanie zupełnie nowych metod projektowania elementów i układów awioniki, dopasowanych do zmieniającego się zapotrzebowania i zupełnie nowatorskich konstrukcji maszyn latających.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać właściwości materiałów, z których buduje się urządzenia pokładowe, żeby móc wybrać jak najlżejsze, a zarazem takie, które zagwarantują odpowiednią wytrzymałość i odporność na warunki panujące na dużych wysokościach i dobranie do nich odpowiednio trwałego zasilania.


Żeby tworzyć projekty urządzeń awionicznych muszę dobrze znać matematykę, a zwłaszcza geometrię, potrafić obliczać optymalne wymiary i masy przyrządów, określać, jakie parametry muszą mieć materiały i podzespoły użyte do ich budowy.
Niezbędna jest też wiedza informatyczna, żeby biegle posługiwać się programami do projektowania, badania i symulacji działania systemów i urządzeń awionicznych, takimi jak Altium Designer, Visual Studio, C51, MDK-ARM, MATLAB. Wiedza z informatyki i matematyki przydaje mi się też do tworzenia algorytmów regulujących pracę tych przyrządów i systemów.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • szybki refleks,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • dobra pamięć,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • umiejętność logicznego rozumowania,
  • zdolność do szybkiego, samodzielnego podejmowania decyzji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się budową i naprawą sprzętu lotniczego. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.