Kontroluję przestrzeganie przez pracodawców prawa pracy.
Bezpieczeństwo pracowników zatrudnionych w firmie lub zakładzie pracy zależy od wielu czynników, niebagatelna jest tu rola przepisów prawa pracy i BHP. Kontrolując firmy i przedsiębiorstwa oraz zlecając usunięcie zauważonych nieprawidłowości, dbam o życie i zdrowie zatrudnionych w nich osób.
Sprawdzam, czy pracodawcy przestrzegają przepisów prawa pracy, zwłaszcza tych, które dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy. Kontroluję, czy zapewniają pracownikom odpowiednie ubrania robocze, chroniące ich przed działaniem niekorzystnych czynników występujących na ich stanowiskach pracy: wysokich temperatur, niebezpiecznych oparów, wilgoci, zapylenia, czy wyposażają pracowników w niezbędne narzędzia spełniające standardy bezpieczeństwa i zapewniają szkolenia z ich użytkowania, czy w budynku firmy/hali produkcyjnej są drogi ewakuacyjne w ilości odpowiedniej do liczby pracujących i czy są właściwie oznakowane, czy pracownicy są przeszkoleni w zakresie zasad BHP.
Co powinnam umieć?
Muszę bardzo dobrze znać wszystkie aktualnie obowiązujące polskie i unijne przepisy prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska, a także na bieżąco śledzić ich zmiany, muszę wiedzieć, jak powinny być sporządzane wypowiedzenia, świadectwa pracy, umowy o świadczenie pracy i jakie są typy tych umów, co powinny zawierać, aby można je zakwalifikować do określonej kategorii oraz jak weryfikować prawidłowość nawiązania stosunku pracy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w Państwowej Inspekcji Pracy.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.