Zdjęcie zawodu
W. męska

Elektryczka

Montuję i naprawiam urządzenia i instalacje elektryczne.

Elektryczka

Montuję i naprawiam urządzenia i instalacje elektryczne.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy urządzenia elektryczne, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne życie, są prawidłowo zainstalowane, bezpieczne i sprawnie działają. Sprawiam też, że instalacje elektryczne bez przeszkód dostarczają prąd, a awarie są szybko usuwane.

Czym się zajmuję?

Zakres moich zadań zależy od tego, gdzie i w jakim charakterze pracuję. Jeśli jestem zatrudniona w firmie budowlanej lub remontowej, montuję i naprawiam instalacje elektryczne w budynkach: domach mieszkalnych, halach fabrycznych, biurowcach, oraz sprawdzam, czy dobrze działają. Instaluję też i uruchamiam maszyny i urządzenia zasilane energią elektryczną: domofony, silniki do bram garażowych, zewnętrzne i wewnętrzne oświetlenie budynków. Oceniam stan techniczny zamontowanych kabli, transformatorów, bezpieczników, silników, układów sterowania i robię badania eksploatacyjne instalacji elektrycznych.


Montuję też środki ochrony przeciwporażeniowej, np. obudowy z materiałów, które są izolatorami, czyli nie przewodzą prądu, systemy samoczynnego wyłączania zasilania w przypadku awarii urządzenia, oraz systemy ochrony urządzeń przed skutkami spięć, zwarć i przeciążeń. Wykonuję przeglądy techniczne, konserwacje i naprawy instalacji i urządzeń elektrycznych. Jeśli pracuję w serwisie sprzętu AGD, naprawiam zepsute czajniki, pralki, telewizory, odkurzacze. Mogę też specjalizować się w elektromechanice samochodowej, naprawiać i regenerować silniki elektryczne, pracować w przemyśle okrętowym albo maszynowym. Możliwości mam naprawdę bardzo wiele.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na polu elektrycznym i magnetycznym, znać prawa fizyki oraz zjawiska związane z prądem stałym i zmiennym, znać rodzaje maszyn elektrycznych i urządzeń i ich podział według budowy, napięcia zasilania, zastosowania, znać materiały używane do produkcji elementów sieci elektrycznych, zespołów i podzespołów maszyn i urządzeń.


Muszę znać rodzaje obwodów elektrycznych i symbole stosowane na schematach i rysunkach technicznych, obliczać natężenie i napięcie prądu w konkretnym obwodzie, znać rodzaje układów elektronicznych używanych do sterowania maszynami i urządzeniami elektrycznymi, rozróżniać rodzaje silników elektrycznych.
Muszę potrafić posługiwać się przyrządami pomiarowymi: oscyloskopy, mierniki analogowe i cyfrowe, generatory pomiarowe, przetworniki pomiarowe, i dobierać je do konkretnego układu elektrycznego.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • cierpliwość,
  • sumienność,
  • opanowanie.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w warsztatach naprawy urządzeń elektronicznych, serwisach sprzętu elektrycznego, w firmach z branży budowlanej, remontowej, wykończeniowej.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.