Montuję i naprawiam urządzenia i instalacje elektryczne.
Dzięki mojej pracy urządzenia elektryczne, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne życie, są prawidłowo zainstalowane, bezpieczne i sprawnie działają. Sprawiam też, że instalacje elektryczne bez przeszkód dostarczają prąd, a awarie są szybko usuwane.
Zakres moich zadań zależy od tego, gdzie i w jakim charakterze pracuję. Jeśli jestem zatrudniona w firmie budowlanej lub remontowej, montuję i naprawiam instalacje elektryczne w budynkach: domach mieszkalnych, halach fabrycznych, biurowcach, oraz sprawdzam, czy dobrze działają. Instaluję też i uruchamiam maszyny i urządzenia zasilane energią elektryczną: domofony, silniki do bram garażowych, zewnętrzne i wewnętrzne oświetlenie budynków. Oceniam stan techniczny zamontowanych kabli, transformatorów, bezpieczników, silników, układów sterowania i robię badania eksploatacyjne instalacji elektrycznych.
Co powinnam umieć?
Muszę znać się na polu elektrycznym i magnetycznym, znać prawa fizyki oraz zjawiska związane z prądem stałym i zmiennym, znać rodzaje maszyn elektrycznych i urządzeń i ich podział według budowy, napięcia zasilania, zastosowania, znać materiały używane do produkcji elementów sieci elektrycznych, zespołów i podzespołów maszyn i urządzeń.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w warsztatach naprawy urządzeń elektronicznych, serwisach sprzętu elektrycznego, w firmach z branży budowlanej, remontowej, wykończeniowej.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.