Zdjęcie zawodu
W. męska

Iluzjonistka

Wykonuję sztuczki i triki podczas pokazów magii.

Iluzjonistka

Wykonuję sztuczki i triki podczas pokazów magii.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moje sztuczki i triki dostarczają widzom rozrywki, prowokują ich do rozmyślania o tym, jak łatwo można ulec iluzji, do prób odkrycia „jak to jest zrobione”. Niektórzy, oglądając moje pokazy są tak zafascynowani, że później sami zaczynają zgłębiać tajniki sztuki iluzji.

Czym się zajmuję?

Zazwyczaj prezentuję swoje sztuczki podczas występów na żywo przed publicznością. Mogę organizować własne pokazy, być częścią przedstawień cyrkowych, warsztatów iluzji dla dzieci i młodzieży, festiwali sztuk magicznych. Mogę też kręcić i umieszczać w internecie filmiki pokazujące, jak wykonuję konkretne triki w domu lub na ulicy, angażując do tego przypadkowych przechodniów. 


Mam w repertuarze różne triki: zręcznościowe - polegają na zręcznych i szybkich ruchach palców i tułowia, rekwizytowe - oparte na specjalnych, mechanicznych urządzeniach, oraz mentalne - wywołują wrażenie, że potrafię czytać w myślach moich widzów. Sztuczki, które prezentuję, mogą polegać na pojawianiu się i znikaniu przedmiotów/zwierząt, np. wyciągniętych z pozornie pustego kapelusza, pudełka, zamianie jednej rzeczy w inną, np. chusteczki w kwiat, łączeniu w jedną całość podartych wcześniej kart, pociętych wstążek, przechodzeniu przez ściany, lustra i inne solidne obiekty, „przebijaniu” asystentki schowanej w skrzyni nożami, mieczami, sztyletami, „przecinaniu” asystentki na pół lub na kilka części, przewidywaniu, o czym myśli widz wybrany z widowni, wyplątywaniu się z łańcuchów, więzów, kajdanek, kaftanów bezpieczeństwa, ucieczce z zamkniętych skrzyń zawieszonych na dużej wysokości,… 
Aby występ był udany, muszę wcześniej starannie go przygotować i przećwiczyć. Obmyślam scenariusz każdej sztuczki, gromadzę potrzebne akcesoria, np. monety, karty, butelki, cylindry, szarfy, jajka, ptaki, króliki, oraz specjalnie wykonane \"magiczne\" skrzynie, pudełka, klatki. Wymyślając nowe sztuczki, często muszę zaprojektować i skonstruować całkiem nowe urządzenia i mechanizmy, np. zapadnie umożliwiające szybkie „zniknięcie” z oczu widzów pod deskami sceny, pudełka z drugim dnem, w których w magiczny sposób znikają i pojawiają się przedmioty, skrzynie z podwójnymi ścianami, samochowające się sztylety, przydaje mi się więc wiedza z techniki i umiejętność majsterkowania. 


Co powinnam umieć? 

W pracy przydaje mi się znajomość psychologii i poprawnej polszczyzny oraz umiejętność płynnego wysławiania się, ponieważ podczas wykonywania sztuczek rozmawiam z widzami i muszę to robić tak, aby ich zaciekawić, a jednocześnie odwrócić ich uwagę od tego, co robię. 


W mojej pracy przydaje się wiedza z chemii, a zwłaszcza znajomość substancji, których podczas wykonywania sztuczek można użyć do wyprodukowania dużych ilości dymu, ognia, który nie parzy, cieczy, która zmienia barwę. 
Znajomość praw fizyki oraz właściwości różnych materiałów przydaje mi się do planowania i wykonywania sztuczek wykorzystujących iluzje optyczne, np. odpowiednio ustawiając lustra w „magicznym” pudełku sprawiam, że wydaje się puste, choć w rzeczywistości wciąż znajduje się w nim włożony tam przedmiot, do budowania urządzeń, z których mogę szybko wydostać się nawet mając związane ręce, tworzenia systemów podwieszania, których nie sposób zauważyć w odpowiednim oświetleniu: widz ma wtedy wrażenie, że coś unosi się i nie podlega prawu grawitacji. 
Znajomość matematyki i logiki przydaje mi się, gdyż niektóre sztuczki polegają na “odgadywaniu” liczby, o której pomyślał widz, by zrobić to bezbłędnie, proszę go o wykonanie szeregu działań, np. dzielenia, mnożenia przez konkretne liczby, dodawania lub odejmowania, i podania mi wyników poszczególnych działań. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • odwaga,
  • pewność siebie,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • spostrzegawczość,
  • odporność na stres,
  • poczucie humoru,
  • dobry refleks,
  • umiejętność skupiania uwagi widzów.

Gdzie mogę pracować? 

Zazwyczaj prowadzę własną działalność gospodarczą i wykonuję pokazy iluzji w szkołach, przedszkolach, domach kultury, oddziałach dziecięcych w szpitalach, domach weselnych, teatrach, hotelach,… 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.