Zdjęcie zawodu
W. męska

Odlewniczka

Pracuję w hucie stali, produkuję odlewy z żeliwa, stali albo metali nieżelaznych, takich, jak miedź, ołów, cynk, aluminium.

Odlewniczka

Pracuję w hucie stali, produkuję odlewy z żeliwa, stali albo metali nieżelaznych, takich, jak miedź, ołów, cynk, aluminium.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają solidnie wykonane elementy maszyn, silników, pomp, turbin, kół, armatury wodociągowej, żeliwne piece centralnego ogrzewania. Można więc powiedzieć, że tworzę przedmioty, z których wszyscy korzystamy na co dzień.

Czym się zajmuję?

Najogólniej mówiąc wytwarzam odlewy z żeliwa, stali albo metali nieżelaznych, takich, jak miedź, ołów, cynk, aluminium. Na czym to polega? Na wypełnianiu płynnym materiałem specjalnych form, które mają taki kształt, jaki ma mieć żądany przedmiot. Po zastygnięciu przedmiot, czyli odlew, zachowuje kształt nadany przez formę. Planuję, kontroluję i przeprowadzam produkcję. Nadzoruję czy wytwarzanie materiałów pomocniczych, półwyrobów i gotowych odlewów przebiega zgodnie z dokumentacją technologiczną określającą m.in. jakich maszyn się do tego używa, jaka powinna być temperatura, czas topienia, ilość i rodzaj używanych surowców, form i z zasadami BHP. Sama także przygotowuję taką dokumentację. 


Badam materiały, których używa się do sporządzania odlewów, to m.in. topniki, złom, żelazostopy, materiały żużlotwórcze, surówka odlewnicza, kamień wapienny, sprawdzam ich jakość i oceniam, czy można zmienić metody produkcji tak, by np. obniżyć koszty bez uszczerbku dla jakości wyrobów końcowych. W mojej pracy obsługuję różne maszyny używane w odlewni, takie jak: piec odlewniczy, kruszarka szczękowa, kafar, aparat ciśnieniowy do piaskowania, oczyszczarka bębnowa, spulchniarka, maszyny formierskie do wykonywania form, w których powstają odlewy i takie do przygotowywania mas formierskich, np. mieszarki, gniotowniki, suszarko-chłodziarki. 
Muszę więc bardzo dobrze znać się na ich obsłudze i działaniu, ponieważ do moich obowiązków należy też kontrolowanie ich stanu technicznego i podejmowanie decyzji o konieczności oddania tych urządzeń do naprawy. Tworzę także formy odlewnicze, ustalam, z jakiego rodzaju stali i przy użyciu jakich maszyn mają być zrobione, projektuję je tak, żeby łatwo dawało się z nich wyjmować zastygnięte odlewy. Do moich obowiązków należy też kontrola jakości gotowych odlewów i oczyszczanie ich z resztek masy formierskiej. Ponadto dbam o zaopatrzenie magazynu odlewni we wszystkie potrzebne materiały i o ich właściwe przechowywanie. 


Co powinnam umieć?

Muszę znać matematykę, żeby móc szybko i sprawnie obliczać zapotrzebowanie na surowce niezbędne do wyprodukowania określonej partii odlewów, sporządzać dzienny bilans zużytych materiałów, kalkulować, o ile zmniejszą się koszty produkcji przy zastosowaniu tańszych składników mieszanek odlewniczych. 


Wiedza z fizyki jest niezbędna w pracy z układami pneumatycznymi, elektropneumatycznymi, systemami elektrycznymi i elektronicznymi, które są stosowane w maszynach odlewniczych, przy odczytywaniu parametrów silników elektrycznych, czy do tego, by orientować się, jakie właściwości fizyczne, np. wilgotność, temperatura topnienia, wytrzymałość, kruchość, muszą mieć surowce i produkowane z nich odlewy oraz jak badać właściwości stopów odlewniczych. 
Muszę też dobrze znać chemię, a zwłaszcza wiedzieć, jaki jest skład odlewniczych stopów żelaza i metali nieżelaznych, umieć badać skład chemiczny stopów w laboratorium, przeliczać, ile i jakich składników należy użyć do przygotowania stopu o określonych właściwościach. Ważne jest też przestrzeganie norm i przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • rzetelność,
  • kreatywność,
  • wytrwałość,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • skrupulatność,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • cierpliwość,
  • umiejętność pracy w szybkim tempie,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach odlewniczych, w modelarniach odlewniczych, w przedsiębiorstwach przemysłowych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.