Zdjęcie zawodu
W. męska

Optyczka-mechaniczka

Konserwuję i naprawiam sprzęt optyczny, taki jak: aparaty fotograficzne, kamery, teleskopy, projektory, mikroskopy, lornetki.

Optyczka-mechaniczka

Konserwuję i naprawiam sprzęt optyczny, taki jak: aparaty fotograficzne, kamery, teleskopy, projektory, mikroskopy, lornetki.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo w branży urządzeń optycznych wciąż pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, dlatego cały czas mogę podnosić swoje kwalifikacje i zdobywać nowe umiejętności. Cieszę się też, że naprawiając sprzęt pozwalający na obserwacje przyrody lub nocnego nieba przynoszę radość tak amatorom, jak i specjalistom z wielu dziedzin.

Czym się zajmuję?

Ogólnie rzecz ujmując jestem odpowiedzialna za konserwację i naprawę sprzętu optycznego. Innymi słowy zajmuję się wszystkim, co powiększa i przybliża rozmaite obiekty, zatrzymuje je w kadrze, rejestruje i odtwarza, a także pozwala dokonywać pomiarów metodą optyczną. W moich rękach sprawność odzyskują aparaty fotograficzne, kamery, teleskopy, projektory, mikroskopy, niwelatory, lornetki, peryskopy, rzutniki i wiele innych urządzeń. Naprawiam nie tylko ich elementy optyczne, ale też przekładnie, mechanizmy napędowe i pomocnicze, a po naprawie reguluję i sprawdzam działanie sprzętu. 


Jak wygląda moja praca? Na początku muszę ocenić, czego mogę potrzebować do naprawy, zgromadzić niezbędne narzędzia i materiały i przygotować sobie stanowisko pracy. Potem demontuję niesprawny sprzęt, czyli rozbieram go na czynniki pierwsze, żeby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna usterki. Oceniam, które części są niesprawne lub zużyte i trzeba je wymienić, inne naprawiam. Bywa, że zniszczone lub zużyte części są tak unikalne, że nowe muszę wykonać własnoręcznie. Wykorzystuję do tego warsztat ślusarski, narzędzia do cięcia, zaokrąglania i centrowania soczewek, a także sprzęt do ich szlifowania, polerowania, montowania i sklejania. Muszę znać się na piłowaniu, wierceniu, frasowaniu, cięciu, prostowaniu i wyginaniu rozmaitych elementów. Potem mocuję soczewki w oprawie przy pomocy pierścieni sprężystych lub gwintowanych, zawijania lub wklejania, dobierając do tego odpowiednie narzędzia. 
Po ponownym zmontowaniu wszystkich części układu optycznego w całość, ustawiam go i kalibruję, aby mikroskop pozwalał zobaczyć próbki we właściwym powiększeniu, rzutnik wyświetlał filmy i slajdy z odpowiednią ostrością, lornetka pozwalała obserwować ptaki z takiej odległości, aby ich nie spłoszyć, a laserowy dalmierz precyzyjnie mierzył odległość… Do moich zadań należy też pomiar parametrów optycznych soczewek zamontowanych w urządzeniach, które naprawiam lub konserwuję, takich jak absorpcja, dwójłomność, smużystość, pęcherzykowatość… 


Co powinnam umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać się na budowie wszystkich urządzeń, które konserwuję i naprawiam, oraz potrafić odczytywać ich dokumentację techniczną. Niezwykle istotna jest także znajomość mechanizmów precyzyjnych, używanych w urządzeniach optycznych, a służących do regulacji ostrości. 


Muszę znać fizykę materiałów, z których wykonuje się układy optyczne, optoelektroniczne, sprzęt optyczny i mechanizmy precyzyjne, takich jak stal, brąz, mosiądz, aluminium, tworzywa sztuczne, materiały ceramiczne, uszczelniające, szlifierskie i eksploatacyjne. Muszę też wiedzieć, które z nich najlepiej nadają się, aby wykonać lub naprawić taką, a nie inną część mechanizmu urządzenia optycznego. 
Niezbędna jest mi znajomość praw optyki, elektrotechniki i elektroniki, bez tej wiedzy nie mogłabym oceniać stanu technicznego urządzeń optycznych, ani właściwie ich kalibrować po usunięciu usterek. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spokój,
  • precyzja,
  • cierpliwość,
  • uważność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • opanowanie,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w pracowniach i salonach optycznych, gabinetach optometryczno-kontaktologicznych, serwisach napraw sprzętu optycznego lub w zakładach produkcji sprzętu optycznego, w placówkach medycznych i w instytucjach naukowo – badawczych jako serwisantka, konserwatorka aparatury optyczno – mechanicznej.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.