Zdjęcie zawodu
W. męska

Parkingowa

Pracuję na parkingu. Zarządzam ruchem wjeżdżających i wyjeżdżających pojazdów, sprawdzam abonamenty, pobieram opłaty za parkowanie.

Parkingowa

Pracuję na parkingu. Zarządzam ruchem wjeżdżających i wyjeżdżających pojazdów, sprawdzam abonamenty, pobieram opłaty za parkowanie.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy klienci mogą być pewni, że ich pojazdy są pod dobrą opieką. Na parkingu i na ulicach panuje ład i porządek, a samochody parkują prawidłowo i nie zastawiają chodników, torów tramwajowych ani ścieżek rowerowych.

Czym się zajmuję?

Najkrócej mówiąc, pracuję na parkingu. Może to być zamknięty, wielopoziomowy parking w biurowcu, mały parking osiedlowy albo parking miejski, czyli zbiór wszystkich miejsc, na których można legalnie parkować pojazdy. Moje obowiązki zależą od tego, jaki parking mam pod opieką. Jeśli jest to zautomatyzowany parking monitorowany, informuję klientów, gdzie są wolne miejsca, jeśli mnie spytają - podaję ceny za postój i godziny otwarcia parkingu. Przydaje mi się też prawo jazdy, ponieważ na niektórych parkingach to właśnie parkingowa zajmuje się odprowadzaniem samochodów na miejsce parkingowe albo ich przemieszczaniem na specjalne platformy, które je na to miejsce przesuwają. 


Co powinnam umieć?

Jeśli parking jest wyposażony w takie platformy, to muszę umieć je obsługiwać. Dlatego przydaje mi się znajomość techniki i informatyki. Na jednopoziomowych parkingach, np. osiedlowych, zarządzam ruchem wjeżdżających i wyjeżdżających pojazdów, sprawdzam abonamenty i ewentualnie pobieram opłaty za parkowanie, jeśli ktoś zostawia swój samochód jednorazowo. Opłata za parkowanie zależy od ilości czasu, jaki samochód spędził na parkingu, dlatego wydając bilet parkingowy muszę odnotować godzinę przyjazdu klienta, a przy wyjeździe pobrać odpowiednią ilość pieniędzy i wydać paragon fiskalny, pokwitowanie, fakturę lub inny dokument, który potwierdza uiszczenie opłaty parkingowej. Na życzenie klientów zajmuję się także wydawaniem im np. kart abonamentowych, dzięki którym mogą korzystać z parkingu przez dłuższy okres, np. przez miesiąc. 


Muszę więc potrafić szybko i sprawnie liczyć, żeby nie pomylić się przy przeliczaniu należności od klientów i wydawaniu reszty. Do moich obowiązków należy też dbanie o czystość i porządek na parkingu. Zamiatam więc, zbieram śmieci i pilnuję, by je wywieziono, a w zimie także odśnieżam teren, jeśli jest to parking na świeżym powietrzu. Pracując na parkingu strzeżonym muszę pilnować zaparkowanych tam pojazdów przed uszkodzeniem lub kradzieżą. Aby wywiązać się z tego zadania regularnie obchodzę teren parkingu i sprawdzam, czy samochody znajdują się na swoich miejscach, nie zostały zniszczone i nie mają śladów włamania. Inaczej jest, gdy parking, na którym pracuję jest wyposażony w monitoring. Wtedy wystarczy, jeśli na bieżąco śledzę obraz przekazywany przez kamery i w ten sposób sprawdzam, czy wszystko jest w porządku. 
W przypadku, gdy zauważę coś niepokojącego, np. próbę kradzieży, muszę wezwać policję lub służby ochrony i zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Zdarza się, że parkingu oprócz mnie pilnują też psy. Wtedy do moich obowiązków należy opieka nad nimi. Pracując dla miasta obchodzę strefę płatnego parkowania i sprawdzam, czy zaparkowane w niej auta mają aktualne kwity opłaty parkingowej i czy stoją na przeznaczonych do tego miejscach. Jeśli jakiś samochód jest zaparkowany nieprawidłowo, zgłaszam to do straży miejskiej. Jeśli nie ma wyłożonego kwitu z opłatą, wystawiam wezwanie do zapłaty. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • uczciwość,
  • spostrzegawczość,
  • uprzejmość,
  • dobra pamięć,
  • podzielność uwagi

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie na strzeżonych i niestrzeżonych parkingach.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.