Badam bakterie i wirusy.
Badania, które wykonuję w laboratorium mikrobiologicznym, przyczyniają się do rozwoju różnych dziedzin przemysłu, np. spożywczego, kosmetycznego, górniczego. Dzięki mnie nasze środowisko jest czystsze, zwierzęta i rośliny - w lepszej kondycji, a my wszyscy możemy się cieszyć smaczną i zdrową żywnością.
Badam, obserwuję i hoduję drobnoustroje, czyli wirusy i bakterie. Chcę poznać ich rolę w przyrodzie, jak najwięcej dowiedzieć się o tym, jak są zbudowane, jakich warunków potrzebują, aby się rozwijać. Badam też miejsca, w których żyją, czyli praktycznie cały świat: żywność, organizmy zwierząt i człowieka, glebę, wody, rośliny, powietrze. Dokładny zakres moich obowiązków zależy od tego, gdzie pracuję i jakie mam stanowisko. W rolnictwie badam mikroorganizmy żyjące w glebie, aby dowiedzieć się, w jaki sposób rozkładają materię organiczną, przyczyniają się do powstawania gleby o określonym składzie, jak współpracują z konkretnymi gatunkami roślin, albo np. porostów. Analizuję też skład pasz, którymi karmione są zwierzęta hodowlane i w razie potrzeby zalecam dodawania do nich pożytecznych drobnoustrojów, np. drożdży, bakterii kwasu mlekowego, które są dobre dla zdrowia zwierząt.
Co powinnam umieć?
Muszę znać pierwiastki chemiczne, związki organiczne i nieorganiczne oraz ich właściwości. Muszę wiedzieć, jakie reakcje chemiczne zachodzą podczas rozkładania przez mikroby resztek organicznych, np. resztek roślin, szczątek zwierząt, i substancji nieorganicznych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę zatrudnić się jako laborantka, mikrobiolożka, specjalistka ds. jakości, czy inspektor kontroli dostaw. Mogę działać na uczelni, w zakładzie przemysłowym albo jednostkach kontroli. Wszędzie tam, gdzie funkcjonują laboratoria mikrobiologiczne.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.