Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Sommelier

Oceniam jakość wina i innych alkoholi, polecam klientom restauracji wybór alkoholi pasujących do zamówionych dań.

Sommelier

Oceniam jakość wina i innych alkoholi, polecam klientom restauracji wybór alkoholi pasujących do zamówionych dań.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej wiedzy i doświadczeniu klienci restauracji mogą cieszyć się smakiem wyśmienitych win i innych alkoholi. Dopasowując rodzaj napoju do zamówionych przez nich potraw sprawiam, że posiłek staje się prawdziwą ucztą dla zmysłów.

Czym się zajmuję?

Jestem znawcą win i doradzam klientom restauracji lub innego lokalu gastronomicznego wybór napojów: win i innych alkoholi oraz wód mineralnych, najlepiej pasujących do zamówionych potraw. Wybieram wina do karty win, zamawiam je u dostawców i dbam o zapewnienie im właściwych warunków przechowywania: w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i jak najsłabszym oświetleniu. Muszę znać zasady dobierania win do potraw, aby móc właściwie doradzać klientom. Wino nie powinno zdominować smaku dania, białe wino zwykle najlepiej pasuje do dań z drobiu, owoców morza oraz do deserów, a czerwone do dań z czerwonego mięsa albo np. kaczki, ciężkich, smażonych lub pieczonych, przygotowanych w zawiesistych sosach. 


Klienci często pytają mnie o pochodzenie konkretnego wina lub innego alkoholu, muszę więc znać najsłynniejsze rejony winiarskie, np. Alzacja, Szampania, Piemont, Toskania, Navarra, Rioja. Wiem też, jak powinno być serwowane wino – butelkę otwieram przy stoliku klienta, najpierw pokazując mu etykietę, aby klient miał pewność, że napije się dokładnie tego wina, które zamówił, ściągam folię z szyjki butelki, usuwam korek posługując się trybuszonem, czyli profesjonalnym korkociągiem kelnerskim, i podaję klientowi próbkę wina do skosztowania. Dopiero, gdy klient zaakceptuje trunek, mogę go rozlać do kieliszków. 


Co powinienem umieć? 

W tym zawodzie bardzo ważna jest znajomość szczepów winorośli, zarówno białych, takich jak Chardonnay, Riesling, czy Sauvignon Blanc, jak i czerwonych, np. Merlot, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, oraz wpływu rodzaju gleby, nachylenia stoku, klimatu, nasłonecznienia i opadów w danym roku na jakość i smak wina. 


Jako sommelier świetnie znam się nie tylko na gatunkach i rodzajach wina, ale i na sposobach produkcji tego trunku, np. wino białe może powstać z odmian czerwonych winogron, takich jak Pinot Noir, pod warunkiem, że usuniemy z nich skórki, oraz na specyfice prac w winnicy. Muszę potrafić rozpoznawać gatunki wina podczas degustacji, czyli określać, co to za wino, na podstawie jego zapachu, koloru i smaku. Oprócz tego muszę potrafić właściwie odczytywać informacje zawarte na etykiecie butelki z winem. 
Aby podkreślić i wydobyć wszystkie walory wina i innych trunków, należy je odpowiednio serwować, np. wino białe i różowe powinno być podawane schłodzone, a czerwone w temperaturze pokojowej, oraz pić z kieliszków o właściwym kształcie – te wiadomości również muszę mieć opanowane do perfekcji. Oprócz tego muszę wiedzieć, jakie gatunki wina trzeba dekantować, czyli przelać je przed podaniem z butelki do innego naczynia, zazwyczaj do ozdobnej karafki, żeby usunąć ewentualny osad zalegający na dnie butelki i napowietrzyć wino, które potrzebuje przez chwilę \"pooddychać\", żeby móc pokazać pełnię swojego smaku i aromatu. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • sumienność, 
  • opanowanie, 
  • cierpliwość, 
  • dokładność, 
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych, hurtowniach win, luksusowych hotelach, winiarniach.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.