Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Serwisant sprzętu komputerowego

Naprawiam komputery, laptopy, drukarki i inny sprzęt peryferyjny.

Serwisant sprzętu komputerowego

Naprawiam komputery, laptopy, drukarki i inny sprzęt peryferyjny.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo na co dzień mogę wykorzystywać zarówno moje uzdolnienia techniczne jak i znajomość informatyki. Szukając przyczyn usterek i usuwając je, cały czas poszerzam swoją wiedzę, co przydaje mi się także, gdy chodzi o mój własny komputer.

Czym się zajmuję?

Przywracam do działania sprzęt komputerowy i urządzenia peryferyjne, takie jak drukarki, skanery, głośniki. Kiedy zgłasza się do mnie klient, najpierw proszę go, żeby jak najdokładniej opisał, co nie działa i w jakich okolicznościach doszło do awarii: czy chodziło o upadek z biurka, czy o ściąganie nieznanych załączników z poczty. Mając te informacje, mogę zająć się diagnostyką, czyli sprawdzeniem, co "dolega" urządzeniu. Rzecz jasna dobieram do tego odpowiednie oprogramowanie diagnostyczne.


Po ustaleniu przyczyn awarii, zabieram się za jej usuwanie. Jeśli doszło do fizycznych uszkodzeń, wymieniam podzespoły na nowe albo na nowo mocuję je do płyty głównej, uzupełniam pastę termoprzewodzącą, wymieniam zużytą klawiaturę oraz pęknięte lub zniszczone elementy obudowy. Gdy przyczyną usterki jest błąd oprogramowania albo wirus w systemie, naprawiam albo od nowa instaluję system: Windows, Linux, MacOS i przeprowadzam aktualizację oprogramowania, w tym antywirusowego. Mogę także zabezpieczyć komputer lub inne urządzenie przed dostępem osób nieupoważnionych. Do moich zadań należy konserwacja sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych. Czyszczę klawiatury i wentylatory, sprawdzam działanie kamerek i mikrofonów oraz stan monitorów. 
Mogę też – w zależności od potrzeb klientów - odzyskiwać dane użytkowników, utracone w wyniku awarii, tworzyć kopie bezpieczeństwa, instalować i uruchamiać nowe urządzenia oraz dokonywać migracji danych, czyli przenosić je między różnymi komputerami, a także konfigurować konta użytkowników. 
Kiedy klient zgłasza się po naprawiony sprzęt, mówię mu, co trzeba było naprawić lub wymienić i jak powinien w przyszłości obchodzić się z urządzeniem, żeby jak najdłużej zapewnić mu sprawne działanie. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać parametry techniczne sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych, ich budowę i zasady działania oraz znać zasady diagnostyki tych urządzeń i posługiwać się programami diagnostycznymi. 


Muszę znać się na konfigurowaniu systemów operacyjnych oraz interfejsów sieciowych, umieć rozpoznawać typy uszkodzeń plików i twardych dysków, potrafić dobierać odpowiednie oprogramowanie do odzyskiwania danych, tworzyć kopie bezpieczeństwa i przeprowadzać migrację danych. 
Muszę potrafić sprawnie posługiwać się narzędziami i sprzętem niezbędnym w mojej pracy. Są to różnego rodzaju wkrętaki, lutownice, oscyloskop, zaciskarki do kabli sieciowych, mierniki napięcia, termometr na podczerwień, odkurzacz komputerowy.
W mojej pracy ważna jest znajomość języka angielskiego, zwłaszcza terminologii technicznej. Instrukcje do większości programów oraz dokumentacja techniczna sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych są zazwyczaj pisane w tym języku. Znajomość angielskiego pozwala mi też na wyszukiwanie w sieci potrzebnych informacji o sprzęcie i programach komputerowych na stronach zagranicznych producentów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • podzielność uwagi,
  • komunikatywność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • odpowiedzialność,
  • samodzielność,
  • uzdolnienia techniczne,
  • dobra pamięć,
  • dokładność,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • rzetelność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w serwisach sprzętu komputerowego, jak również w firmach i instytucjach na co dzień wykorzystujących sprzęt komputerowy, czyli… praktycznie wszędzie. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.  


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.