Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Piosenkarz

Śpiewam i nagrywam piosenki, występuję podczas koncertów, przedstawień i widowisk.

Piosenkarz

Śpiewam i nagrywam piosenki, występuję podczas koncertów, przedstawień i widowisk.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Dzięki moim piosenkom słuchacze mogą się zrelaksować, wyciszyć albo też nabrać energii i wigoru, potańczyć przy skocznym utworze albo wzruszyć przy poetyckiej balladzie. Cieszę się, że swoim śpiewem mogę dostarczać im tylu różnych emocji.

Czym się zajmuję?

Najkrócej mówiąc – śpiewem. Mogę śpiewać sam, w zespole lub chórze. Muszę mieć ładny głos, poczucie rytmu i bardzo dobry słuch muzyczny. Codziennie ćwiczę śpiew, ponieważ chcę wciąż rozwijać i doskonalić swój głos. Muszę dbać o jego skalę, siłę i brzmienie, bo to jest przecież moje narzędzie pracy. Ważne są też ćwiczenia oddechowe, poprawiające dykcję i rozwijające moją ekspresję artystyczną. Oprócz śpiewania słucham też dużo nowości pojawiających się na rynku muzycznym, żeby rozwijać swoją wiedzę o muzyce i szukać inspiracji do własnych piosenek. W szkole uczyłem się śpiewać w różnych stylach i gatunkach muzycznych, takich jak: pop, rock, dance, jazz, rap, blues, soul, reggae, żeby zorientować się, do jakich najlepiej pasuje mój głos i osobowość. Bywa, że czerpię inspiracje ze znanych przebojów i np. nagrywam covery, czyli ich nowe wersje. 


Mogę sam pisać słowa i komponować muzykę do moich utworów, albo śpiewać teksty innych autorów do cudzej muzyki. Jeśli chcę sam pisać muzykę, bardzo przydaje mi się umiejętność gry na jakimś instrumencie, np. pianinie, gitarze. Podczas koncertów i nagrywania piosenek najczęściej towarzyszy mi zespół muzyków, dlatego jeśli chcę, aby nasze nagrania i występy były jak najlepszej jakości, muszę odbywać z nimi wiele prób. W tym zawodzie najważniejszą i najtrudniejszą rzeczą jest zdobycie popularności i przekonanie do siebie producentów muzycznych, którzy umożliwią mi np. wydanie własnej płyty albo wypromują trasę koncertową. Muszę więc nie tylko doskonalić głos, ale też zadbać o swój wizerunek sceniczny: oryginalny strój, fryzura, sposób poruszania się na scenie pozwalają mi wyróżnić się z tłumu innych, marzących o karierze piosenkarza. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać nuty, żeby móc i komponować, i dobrze odczytywać zapisaną przy ich pomocy melodię piosenki. Muszę mieć ładny głos, dobre poczucie rytmu i potrafić śpiewać piosenki z różnych gatunków muzycznych, muszę też dbać o skalę i siłę brzmienia mojego głosu poprzez codzienne ćwiczenia. 


Muszę znać historię muzyki, a zwłaszcza muzyki rozrywkowej, żeby móc spróbować swoich sił w repertuarze z różnych gatunków muzycznych i wybrać ten styl, który najlepiej pasuje do mojego głosu i osobowości. 
W dzisiejszym świecie rola internetu w rozwoju kariery jest nie do przecenienia: wielu piosenkarzy zdobyło sławę właśnie dzięki publikowaniu nagrań swoich piosenek w sieci, dlatego też muszę być obecny na portalach społecznościowych oraz prowadzić własną stronę lub bloga. Dzięki temu mogę dotrzeć ze swoją muzyką do szerokiego grona słuchaczy i zdobyć wiernych fanów. 
Muszę znać budowę gardła i krtani, żeby wiedzieć jak dbać o struny głosowe, jak regenerować siły w długich trasach koncertowych. Wiedza o powstawaniu i rozchodzeniu się dźwięków pozwala mi np. ocenić, z jakim natężeniem muszę śpiewać i jak blisko mieć ustawiony mikrofon, żeby mój głos było dobrze słychać w każdym miejscu sali koncertowej. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • wrażliwość artystyczna.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę występować solo, być wokalistą grupy muzycznej, występować w telewizji, klubach muzycznych, na koncertach, weselach, imprezach okolicznościowych,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.