Prowadzę śledztwa i oskarżam podejrzanych o dokonanie różnych przestępstw.
O, nie, ta praca nie jest monotonna! Każda sprawa jest inna. Prowadząc śledztwo dowiaduję się wielu nowych rzeczy z różnych dziedzin. Dzięki temu stale poszerzam swoją wiedzę. Ale to przede wszystkim praca z ludźmi – ze świadkami, podejrzanymi i pokrzywdzonymi. Jak nikt inny znam ciemne zaułki ludzkiego życia, na co dzień stykam się ze złem, ale paradoksalnie dzięki temu bardziej doceniam dobro i czuję dumę, że mogę go bronić.
Moim zadaniem jest prowadzenie śledztwa. Udaję się na miejsce przestępstwa i dokonuję oględzin, przesłuchuję świadków i przeprowadzam wizje lokalne z oskarżonymi, występuję z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania lub wystosowanie listu gończego za podejrzanym o popełnienie przestępstwa. Najbardziej nieprzyjemne są dochodzenia w sprawach zabójstwa i samobójstwa, ponieważ wiążą się z wizytą w prosektorium, gdzie muszę obejrzeć zwłoki i zapoznać się z wynikami sekcji wykonanej przez lekarza sądowego. Ten etap jest jednak niezwykle ważny dla przebiegu śledztwa, może bowiem wyłonić wiele nowych wątków i przyspieszyć ustalenie sprawców.
Co powinnam umieć?
Muszę znać strukturę naszego państwa oraz obowiązujące normy społeczne. Muszę znać historię prawa i zmieniających się przepisów prawnych. Muszę umieć formułować akty oskarżenia oraz inne dokumenty prawne.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Jako prokuratorka mogę znaleźć zatrudnienie w prokuraturze.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.