Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka przetwórstwa mleczarskiego

Organizuję produkcje wyrobów mleczarskich, takich jak masło, żółte sery, jogurty, kefiry czy twarogi.

Specjalistka przetwórstwa mleczarskiego

Organizuję produkcje wyrobów mleczarskich, takich jak masło, żółte sery, jogurty, kefiry czy twarogi.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Mleko i jego przetwory to ważny składnik naszej diety. Dzięki mojej pracy klienci sklepów mają pewność, że kupują wyroby, które są smaczne, zdrowe i spełniają wszystkie normy jakości oraz bezpieczeństwa produkcji.

Czym się zajmuję?

Produkuję rozmaite wyroby mleczarskie, takie jak masło, żółte sery, jogurty, kefiry czy twarogi. Sprawdzam też organoleptycznie, czyli własnym wzrokiem, węchem i smakiem, czy gotowe produkty mają odpowiednie cechy, takie jak smak, zapach, kolor, konsystencja. 


Odpowiadam za przygotowanie surowców i dodatków, takich jak barwniki spożywcze i kultury bakterii, drożdży albo pleśni, dzięki którym mleko zmienia się w jogurty, kefiry czy sery o odpowiednim smaku, niezbędnych do produkcji konkretnego wyrobu, np. masła, żółtego sera, jogurtu. Określam też wartość odżywczą gotowych produktów, czyli obliczam, ile zawierają kalorii, tłuszczów, węglowodanów, białka, witamin, a czasem też żywych bakterii albo grzybków, które robią nam w jelitach dobrą robotę. 
Wykorzystując nowoczesne maszyny i urządzenia, oceniam jakość gotowych produktów na podstawie wyników badań laboratoryjnych i dokumentów opisujących parametry technologiczne, czyli np. ilość użytych składników, czas produkcji, warunki panujące w zakładzie produkcyjnym, takie jak temperatura, wilgotność. Jeśli zauważę nieprawidłowości, muszę wiedzieć, jak na nie zareagować, np. podwyższyć zbyt niską temperaturę, ponownie zagęścić mleko, w którym jest zbyt mało suchej masy. 


Co powinnam umieć?

Muszę potrafić dobierać odpowiednie surowce do produkcji wyrobów mleczarskich, np. śmietankę do produkcji masła, dodatki, np. podpuszczkę do produkcji sera, barwnik do masła, i materiały pomocnicze, np. podchloryn sodu do dezynfekcji naczyń, butelki z polipropylenu do pakowania maślanki. Muszę wiedzieć, jakie procesy, np. zagęszczanie, oczyszczanie, fermentację, krystalizację, należy wykonać, żeby wyprodukować konkretny produkt. Muszę też wiedzieć, jakie parametry technologiczne muszą być spełnione w trakcie produkcji, np. w jakiej temperaturze należy pasteryzować mleko, jaka ma być kwasowość jogurtu, a jaki przerost pleśni na serze, oraz umieć sprawdzać przestrzeganie tych parametrów. 


Muszę potrafić obsługiwać maszyny używane do mechanicznego filtrowania, wirowania i homogenizowania mleka, do chłodzenia, zamrażania, pasteryzowania i innych operacji termicznych oraz wiedzieć, do czego służą takie urządzenia, jak np. autoklaw, używany do sterylizacji mleka zagęszczonego niesłodzonego, wypalarka, wykorzystywana do zagęszczania mleka, wirówka, służąca do usuwania z niego zanieczyszczeń, frezer, używany do zamrażania mieszanki, z której produkuje się lody. 
W mojej pracy bardzo ważna jest znajomość chemii – dzięki niej potrafię sprawdzać jakość produktów używając odpowiedniego sprzętu, np. laktodensymetru do badania gęstości mleka, wiem, jak chemicznie sprawdzić kwasowość wyrobów, potrafię oceniać, czy proces fermentacji przebiega prawidłowo, wiem jakich dodatków, np. konserwantów, barwników i w jakich ilościach mogę używać, aby gotowe wyroby były smaczne i spełniały normy jakości oraz dłużej zachowywały przydatność do spożycia. Podczas produkcji wyrobów mleczarskich muszę znać zasady GHP, czyli Dobrej Praktyki Higienicznej, GMP, czyli Dobrej Praktyki Produkcji, i system HACCP, czyli system Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • rzetelność,
  • sumienność,
  • systematyczność,
  • samodzielność,
  • dobra organizacja pracy,
  • dokładność,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • cierpliwość,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • podzielność uwagi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się wytwarzaniem produktów mleczarskich, w zakładach gastronomicznych, w restauracjach specjalizujących się w kuchni molekularnej, w laboratoriach analitycznych, w gospodarstwach mleczarskich. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.