Nadzoruję pracę maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego.
Moja praca jest bardzo odpowiedzialna. Dbając o właściwy przebieg wszystkich etapów produkcji produktów chemicznych zapewniam bezpieczeństwo sobie i innym pracownikom. Dzięki mojej pracy do sklepów trafiają wysokiej jakości farby, oleje, nawozy sztuczne, smary.
Pracuję w zakładach produkujących produkty i półprodukty chemiczne, np. farby, kleje, nawozy sztuczne, żywice, smary, oleje. Obsługuję maszyny i urządzenia niezbędne do tej produkcji, np. urządzenia ciśnieniowe, wymienniki ciepła: piece, wypalarki, nagrzewnice, maszyny służące do filtracji, przesiewania, chloratory, nitratory, sulfonatory oraz urządzenia do transportu surowców i gotowych produktów, np. rurociągi, przenośniki, dmuchawy. Muszę wiedzieć, jakie ma być w nich ciśnienie, odczyn roztworu, czas dozowania mieszaniny i tej temperatura. Oprócz tego sprawdzam, czy proces wytwarzania przebiega zgodnie z planem, pobieram próbki produktów i półproduktów do badań oceniających ich jakość, zajmuję się także pakowaniem i oznakowywaniem gotowych wyrobów. Przygotowuję też maszyny do niezbędnych remontów i konserwacji, które utrzymują sprzęt w dobrym stanie.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na budowie maszyn i urządzeń stosowanych w transporcie, magazynowaniu i przygotowywaniu surowców oraz półproduktów organicznych i nieorganicznych oraz wiedzieć, z jakich elementów się składają, np. kompensator, skraplacz, wymiennik ciepła.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z branży petrochemicznej, farmaceutycznej, kosmetycznej, w zakładach produkujących tworzywa sztuczne, farby, lakiery, środki czystości, w stacjach uzdatniania wody, w laboratoriach chemicznych, itp.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.