ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Architektka

Projektuję różnego rodzaju budynki. Dbam o to, żeby były estetyczne, funkcjonalne i zgodne z wszystkimi obowiązującymi normami oraz przepisami prawa.

Architektka

Projektuję różnego rodzaju budynki. Dbam o to, żeby były estetyczne, funkcjonalne i zgodne z wszystkimi obowiązującymi normami oraz przepisami prawa.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Przenoszę wytwory mojej wyobraźni do świata rzeczywistego – nie każdy ma taką możliwość. Satysfakcję sprawia mi znajdowanie rozwiązań w sytuacjach, gdy wydaje się, że nie ma dobrego wyjścia. Dużą przyjemność i satysfakcję daje spacer wśród budynków, które zostały przeze mnie lub przez mój zespół zaprojektowane. Nawet jeśli należą do kogo innego, w głębi duszy wiem, że zawsze będą moje. Poznaję wielu ciekawych ludzi i firm. W mojej pracy lubię także to, że nie jest monotonna, projekty różnią się od siebie i współpracuję ze specjalistami z różnych dziedzin.

Czym się zajmuję?

Tworzę projekty rozmaitych budynków i innych budowli. Moja praca to nie tylko obliczenia i pomiary, ale też forma sztuki. Zmysł artystyczny pomaga mi tworzyć gmachy nie tylko funkcjonalne, ale również piękne – to najbardziej pożądana cecha projektu, jej sedno i zaczątek. Ale projektowanie to nie wszystko. Muszę przygotować pełną dokumentację, a to mnóstwo pisania. Dużo czasu spędzam na rozmowach i spotkaniach z różnymi osobami związanymi z realizacją budowy. Muszę ustalić szczegóły projektu ze zleceniodawcą i połączyć nasze wizje w jedną całość – projekt musi podobać się nam obojgu. Odwiedzam również wykonawców na placu budowy. Muszę ich kontrolować, aby mieć pewność, że budują zgodnie z projektem. W moim zawodzie potrzebna jest szeroka wiedza na temat materiałów budowlanych, bo to przecież z nich powstają projektowane przeze mnie obiekty. Potrafię pracować w zespole, jak i samodzielnie. Jestem odpowiedzialna i nie boję się podejmować ważnych decyzji. Klienci darzą mnie zaufaniem – ktoś powierza mi swoje pieniądze, które niebawem nabiorą dzięki mnie formy przestrzennej.


Co powinnam umieć? 

Muszę być biegła w projektowaniu za pomocą programów architektonicznych. Muszę mieć wyobraźnię przestrzenną, kreatywność oraz znać obowiązujące przepisy. Muszę potrafić komunikować się z klientami, projektantami branżowymi, a także wszystkimi stronami procesu projektowego. 


Muszę mieć wiedzę o technicznych aspektach budowy, aby kontrolować przebieg prac budowlanych podczas nadzorów autorskich. Powinnam potrafić rysować, aby móc szybkim szkicem przenieść moją wizję na papier lub ekran tabletu. Cały czas dokształcam się w zakresie nowych trendów, rozwiązań technologicznych i przepisów. Poszukuję inspiracji i nowych rozwiązań. 
Dzięki wiedzy własnej oraz współpracy ze specjalistami mam wiedzę o składzie chemicznym, cechach i rodzajach materiałów, które zostaną wykorzystane do budowy, aby przewidzieć, jak zachowają się w zmiennych warunkach atmosferycznych lub różnych lokalizacjach oraz znam ukształtowanie terenu i warunki geologiczne miejsc, w których będą realizowane moje projekty. 
Muszę znać prawa fizyki, jakim będą poddawane zaprojektowane przeze mnie budowle.  Często biorę udział w obliczaniu dokładnych kosztów budowy. Jeśli chcę pracować na własny rachunek i prowadzić własne biuro projektowe, muszę posiadać podstawową wiedzę na temat prowadzenia biznesu.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • spostrzegawczość,
 • kreatywność,
 • umiejętność skoncentrowania się na pracy,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • umiejętność logicznego myślenia,
 • wytrwałość,
 • cierpliwość,
 • dokładność,
 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • umiejętności analityczne,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • komunikatywność,
 • skrupulatność,
 • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w pracowniach architektonicznych, w firmach budowlanych, w przedsiębiorstwach zajmujących się odnową zabytkowych budynków, w instytucjach publicznych związanych z branżą budowlaną, w firmach zajmujących się wytwórstwem i sprzedażą materiałów budowlanych, w firmach z sektora IT, w firmach deweloperskich… Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.