Zdjęcie zawodu
W. męska

Architektka krajobrazu

Projektuję parki i inne tereny zielone.

Architektka krajobrazu

Projektuję parki i inne tereny zielone.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają piękne ogrody, skwery, parki,… a te już istniejące są otaczane właściwą opieką, i mogą stanowić dumę swoich właścicieli. To ważne, bo tereny zielone są nam potrzebne nie tylko dlatego, że można tam odpocząć od miejskiego zgiełku w kontakcie z naturą, ich zadaniem jest też oczyszczanie powietrza, chłodzenie nas w upały, dawanie schronienia wielu gatunkom ptaków i małych zwierząt.

Czym się zajmuję?

Projektuję miejskie i osiedlowe parki, skwery, bulwary, place zabaw. Czasem są to duże założenia, np. parki etnograficzne, innym razem – pojedynczy przydomowy ogródek, zielony dach na budynku, kompozycja drzew, krzewów i kwiatów, ozdabiająca teren przy centrum handlowym, przed biurowcem, szpitalem, szkołą czy urzędem. Zajmuję się też dbaniem o istniejące ogrody i inne tereny zielone: sprawdzam stan rosnących tam roślin i zalecam wykonanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, np. skoszenie trawy, usunięcie chwastów, napowietrzenie trawników, nawożenie, zabezpieczenie roślin przed zimowymi mrozami, usuwanie szkodników, decyduję o wycięciu drzew chorych, których nie da się uratować, ale w ich miejsce sadzę nowe rośliny.


Do moich zadań należy też pielęgnacja i konserwacja pomników przyrody, parków narodowych, rezerwatów, uzdrowisk oraz projektowanie prawidłowej rekultywacji terenów zniszczonych np. przez wydobycie surowców kopalnych, składowanie śmieci czy toksyczną produkcję. Rekultywacja, czyli przywrócenie do dobrego stanu, polega między innymi na zbadaniu stanu gleby, ocenie, czy da się ją “uratować” np. napowietrzeniem, wyrównaniem pH, posadzeniem odpowiednio dobranych, “oczyszczających” roślin czy wprowadzeniem pożytecznych mikroorganizmów, czy też trzeba będzie zdjąć całą zanieczyszczoną warstwę ziemi i wymienić ją na nową.
Zaczynając pracę nad konkretnym projektem, najpierw muszę poznać oczekiwania, potrzeby i możliwości finansowe klienta. Następnie dokładnie oglądam i mierzę miejsce, w którym ma powstać ogród, skwer albo inny element krajobrazu i określam rodzaj gleby. Informacje nanoszę na mapę i sporządzam dokładny szkic terenu. Szkice i mapę wykorzystuję później podczas pracy nad projektem. Gdy klient zaakceptuje mój projekt, czasami sam chce zająć się jego realizacją, ale często to ja zatrudniam i nadzoruję pracę ludzi, którzy sadzą drzewa, krzewy i kwiaty, budują oczka wodne, ścieżki ogrodowe, fontanny, sieją trawę, instalują systemy nawadniania oraz oświetlenie ogrodowe.


Co powinnam umieć? 

Muszę umieć dobrze rysować, aby wiernie odwzorować na kartce papieru to, co widzą moje oczy, i przedstawić na niej to, czego jeszcze nie ma, ale będzie, gdy skończę moją pracę. Korzystam przy tym ze specjalistycznych programów komputerowych, takich jak: AutoCAD, AutoCAD 3d, Sketchup, 3ds Max, Quantum GIS, ArcGIS, TerraScan, MikroMap, muszę więc potrafić się nimi sprawnie posługiwać.


Muszę znać rodzaje gleb występujących w naszym kraju, wiedzieć, jakie rośliny najlepiej rosną na konkretnym podłożu, w określonym klimacie, przy danym poziomie wód gruntowych oraz umieć oceniać jakość gleby i decydować o tym, czy trzeba ją wzbogacić, np. próchnicą albo nawozem, czy kwalifikuje się do wymiany na nową.
Muszę też bardzo dobrze znać się na botanice, czyli wiedzieć, jakie gatunki drzew, krzewów, kwiatów będą dobrze rosnąć w zacienionym miejscu, a jakie w pełnym słońcu, jakich nawozów i gleby potrzebują, które można posadzić obok siebie, a jakie nie znoszą swojego sąsiedztwa, kiedy należy je przycinać, jak zabezpieczać je przed zimą. Muszę też znać się na chorobach i szkodnikach roślin oraz wiedzieć, jak skutecznie z nimi walczyć.
Muszę dobrze znać matematykę, żeby móc w miarę dokładnie szacować koszty konkretnego projektu, np. wiedzieć, ile roślin konkretnego gatunku mogę kupić mając określony budżet, ile nasion traw będę potrzebować do obsiania trawnika o konkretnych wymiarach, ile metrów przewodów nawadniających muszę zakupić i jak należy je optymalnie połączyć, żeby zapewnić wodę roślinom na określonym obszarze.
Niezbędna jest mi też znajomość geometrii, ponieważ dzięki niej potrafię projektować elementy krajobrazu w oparciu o geometryczne kształty i ich wzajemne zależności, wiem np., w którym miejscu najlepiej umieścić oczko wodne i jaki spadek mogą mieć usypywane w parku wzniesienia, albo odwzorowywać figury przestrzenne na płaszczyźnie, np. ekranie komputera.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się projektowaniem terenów zielonych, instytucjach publicznych, jednostkach administracji państwowej. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.