Zdjęcie zawodu
W. męska

Księgarka

Pracuję w księgarni: zamawiam i sprzedaję książki, układam je na półkach, przyjmuję zamówiony towar, doradzam klientom wybór ciekawych książek.

Księgarka

Pracuję w księgarni: zamawiam i sprzedaję książki, układam je na półkach, przyjmuję zamówiony towar, doradzam klientom wybór ciekawych książek.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Codziennie spotykam ciekawych ludzi, którym pomagam znaleźć interesujące książki. Podczas spotkań autorskich mogę poznać osobiście sławnych pisarzy, poetów, podróżników. Doskonale orientuję się w najnowszych, najbardziej popularnych publikacjach oraz dziełach światowych klasyków, dlatego nie tylko potrafię doradzić wybór odpowiedniej książki klientom księgarni, ale także wiem, co wybrać na prezent dla moich znajomych.

Czym się zajmuję?

Najkrócej mówiąc: sprzedaję książki w księgarni. Ta praca to nie tylko siedzenie za kasą, zajmuję się też wieloma innymi rzeczami: zamawiam nowe pozycje wydawnicze, odbieram dostarczone zamówienia i układam książki na półkach, stołach, regałach, dbając przy tym o estetykę i zachowanie klimatu konkretnej księgarni. Doradzam klientom wybór książek z interesujących ich dziedzin, polecam najciekawsze nowości wydawnicze, pomagam wybrać publikacje na nagrody w konkursach, prezenty dla bliskich i przyjaciół. 


Muszę orientować się w różnych dziedzinach wiedzy: fizyce, chemii, biologii, muzyce, sztuce, żeby móc zaproponować klientom książki dopasowane do ich zainteresowań. Jestem odpowiedzialna także za przygotowywanie nowo dostarczonych książek do sprzedaży, czyli katalogowanie ich, naklejanie cen oraz za promocję i marketing. W tym celu organizuję spotkania autorskie ze słynnymi pisarzami, poetami, podróżnikami, opracowuję katalogi księgarskie i eksponuję najciekawsze pozycje w oknach wystawowych. 
Czasami klienci chcą kupić książkę, która ich zainteresowała bo np. jej fragment albo recenzję przeczytali w jakimś czasopiśmie, ale nie pamiętają ani jej tytułu, ani autora. Wtedy poszukiwania zajmują mi sporo czasu i przypominają pracę detektywa, ale za to znalezienie tej konkretnej książki i wdzięczność klienta sprawiają mi wielką satysfakcję. 


Co powinnam umieć? 

Muszę na bieżąco śledzić rynek wydawniczy, dobrze znać historię literatury, najważniejszych autorów z różnych epok literackich, znać książki uznawane za klasykę, wiedzieć, jacy pisarze są aktualnie popularni, komu przyznawane są najważniejsze nagrody literackie, np. Nobel, Pulitzer, Nike, oraz jakie książki najlepiej sprzedają się w Polsce i na świecie. 


Dużą pomocą jest dla mnie komputer z dostępem do sieci, dlatego muszę potrafić sprawnie z niego korzystać; znać się na obsłudze programów do tworzenia faktur VAT, umieć wyszukiwać w sieci informacje o książkach, umieć wprowadzać książki do systemu komputerowego, a także prowadzić stronę internetową księgarni. 
Muszę znać się na obsłudze kasy fiskalnej, metkownicy, skanera kodów kreskowych, wiedzieć, jak zamawiać książki w hurtowni i jak robić zwroty, potrafić wystawiać faktury VAT oraz rozliczać dzienny utarg. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • bardzo dobra pamięć - muszę przecież zapamiętać informacje o książkach, których szukają klienci, takie jak: nazwisko autora, tytuł, rok wydania, wydawnictwo, gatunek literacki,
  • cierpliwość,
  • uprzejmość,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • kreatywność,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć pracę w księgarniach, bibliotekach, wydawnictwach, hurtowniach książek, antykwariatach.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.