Zdjęcie zawodu
W. męska

Portierka

Kontroluję ruch osób wchodzących i wychodzących z budynku, w którym pracuję.

Portierka

Kontroluję ruch osób wchodzących i wychodzących z budynku, w którym pracuję.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Moja praca pozwala mi na poznawanie ciekawych ludzi, niektórzy z nich to znane osobistości ze świata muzyki, filmu, biznesu, sportu. Podczas rozmów z zagranicznymi gośćmi hotelowymi mogę rozwijać znajomość języków obcych i dowiadywać się wielu ciekawostek o innych, nieraz bardzo egzotycznych krajach i kulturach.

Czym się zajmuję?

Jestem odpowiedzialna za obsługę gości pojawiających się w miejscu, w którym pracuję, np. w hotelu, biurowcu, urzędzie. Wszystkie osoby wchodzące do budynku, oczywiście poza tymi, którzy w nim na co dzień pracują, wpisuję do Książki Wejścia-Wyjścia. Najpierw proszę je więc o pokazanie dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego. Dzięki temu wiadomo, kto i w jakim celu konkretnego dnia odwiedził dany budynek. Wydaję gościom jednorazowe przepustki, pozwalające im swobodnie poruszać się po budynku. 


Czasem goście nie są pewni np. jak dojść do sali, w której mają umówione spotkanie i pytają mnie o wskazówki, muszę więc dobrze znać rozkład pomieszczeń w miejscu, w którym pracuję. Odpowiadam za przechowywanie i wydawanie kluczy do różnych sal, dbam o to, żeby otrzymywały je tylko osoby, które są do tego uprawnione. Oprócz tego sprawdzam na bieżąco obraz z kamer monitoringu. W ten sposób mogę zauważyć różne niebezpieczne lub nietypowe zdarzenia i odpowiednio na nie zareagować. 
Jeśli pracuję w hotelu, zwykle jestem pierwszą osobą z personelu hotelowego, z którą goście spotykają się po przyjeździe. Jeśli przyjeżdżają taksówką, otwieram im drzwi pojazdu, pomagam wysiąść i wyjąć bagaże, otwieram drzwi hotelu i prowadzę do recepcji. Jeśli goście przyjeżdżają własnym lub wynajętym samochodem, do moich obowiązków należy odprowadzenie go na hotelowy parking, dlatego muszę mieć prawo jazdy. W czasie, gdy goście meldują się w recepcji, układam ich bagaże na wózku bagażowym, dzięki czemu łatwiej jest mi je przetransportować do pokoju. Następnie przywołuję windę i razem z gośćmi jadę nią na piętro, na którym znajdują się ich pokoje, pokazuję im gdzie znajduje się telefon, jak uruchamiać telewizor, odpowiadam też na różne pytania dotyczące usług oferowanych przez hotel, np. godzin podawania posiłków, sprzątania pokoi, czyszczenia ubrań. 
Oprócz tego zajmuję się wykonywaniem drobnych zleceń, o jakie proszą mnie hotelowi goście, np. zamawiam dla nich taksówki, załatwiam drobne sprawunki, np. kupno ulubionych gazet. Współpracuję także z recepcją i innymi działami hotelu, aby zapewnić naszym gościom jak najlepszą obsługę. Roznoszę wewnętrzną korespondencję i dokumentację hotelową, przynoszę z magazynu materiały piśmiennicze potrzebne na recepcji, np. papier do drukarki, długopisy, tusz do pieczątek. 


Co powinnam umieć?

Muszę bardzo dobrze znać co najmniej jeden język obcy, najlepiej angielski, żeby móc porozumieć się z zagranicznymi gośćmi, którzy nie mówią po polsku. W mojej pracy przydaje się także wiedza o tym, gdzie mogę dostać konkretne produkty, o które proszą mnie goście hotelowi. Muszę też bardzo dobrze orientować się w usługach, jakie oferuje budynek, w którym pracuję, np. hotel, żeby móc udzielać takich informacji gościom. 


Muszę potrafić liczyć, żeby móc np. wydawać resztę pozostałą po zakupach, kalkulować czas przyjazdu taksówki w określone miejsce, zliczać zebrane napiwki. Muszę znać się na obsłudze wózków służących do przewożenia bagaży oraz w razie potrzeby umieć wykonać drobne naprawy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • odporność na stres,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • opanowanie,
  • szybki refleks,
  • skrupulatność,
  • punktualność,
  • podzielność uwagi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w hotelach, szkołach, urzędach, szpitalach, firmach z różnych branż lub w spółdzielniach mieszkaniowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.