Zdjęcie zawodu
W. męska

Key Account Managerka

Odpowiadam za bieżącą obsługę najważniejszych i największych klientów firmy.

Key Account Managerka

Odpowiadam za bieżącą obsługę najważniejszych i największych klientów firmy.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Kluczowi klienci przynoszą firmie największe zyski i wpływają korzystnie na jej wizerunek, a dzięki mojej pracy czują się docenieni i traktowani wyjątkowo. To sprawia, że nie tylko chętnie kupują nasze produkty lub usługi, ale też przyciągają innych klientów, przyczyniając się do rozwoju mojej firmy.

Czym się zajmuję?

Jako specjalistka do spraw kluczowych klientów, nazywana też Key Account Managerką, zajmuję się obsługą najważniejszych i największych klientów firmy, w której jestem zatrudniona, staram się także pozyskiwać kolejnych. Za kluczowych klientów uznaje się takich, którzy przynoszą firmie największe zyski lub istnieje duża szansa, że będą je przynosić w niedługim czasie. Do tej kategorii zalicza się także klientów, którzy może nie generują wielkich zysków, ale są strategicznie ważni dla naszej firmy. Chodzi np. o znane przedsiębiorstwa, instytucje i osoby publiczne, które są pozytywnie postrzegane i wpływają korzystnie na wizerunek mojej firmy, a co za tym idzie ułatwiają pozyskiwanie kolejnych klientów. 


Na co dzień tworzę, uzupełniam i zarządzam bazą najważniejszych klientów kupujących nasze towary lub usługi. Oceniam, którzy z dotychczasowych klientów z największym prawdopodobieństwem w przyszłości staną się dla nas kluczowi. Poszukuję też nowych firm, instytucji i osób, którzy mogliby przynosić nam zamówienia o wysokiej wartości i duże zyski. Żeby ktoś chciał długofalowo korzystać z oferty naszej firmy, musi być zadowolony nie tylko z jakości dostarczonych produktów lub wykonanych usług ale także z obsługi. Dlatego tak ważne jest, aby każdego z kluczowych klientów traktować indywidualnie, dopasowywać naszą ofertę i sposób realizacji zamówień do jego potrzeb i oczekiwań. 
Znając model biznesowy mojej firmy: plan działania przedsiębiorstwa, sposób sprzedaży produktów lub usług, krąg docelowych odbiorców, opracowuję ofertę atrakcyjną dla danego klienta, np. możliwość zakupu nietypowej ilości produktu, niestandardowe terminy dostaw, specjalne opakowanie, wydłużony termin płatności. Muszę jednak dbać także o interesy firmy, w której pracuję, dlatego ważna jest znajomość stylów i technik negocjacyjnych, pozwalających wypracować warunki umowy, które zadowolą klienta i jednocześnie będą opłacalne dla mojej firmy. 
W codziennej pracy mam za zadanie “dopieszczać” klientów, dlatego np. na bieżąco informuję ich o nowych produktach lub usługach, dając im możliwość skorzystania z nich w pierwszej kolejności. Szczególnie ważnych klientów zapraszam na różne organizowane przez firmę wydarzenia, np. koncerty charytatywne, prezentacje nowych produktów, spotkania rocznicowe i świąteczne,. 


Co powinnam umieć?

W mojej pracy ważna jest wiedza z marketingu, bo dzięki niej potrafię dobrze identyfikować potrzeby i oczekiwania kluczowych klientów, opracowywać dla nich atrakcyjne oferty, efektywnie szukać informacji o ofertach konkurencyjnych firm i porównywać je z naszą. 


W pracy na co dzień korzystam z komputera, między innymi do prowadzenia korespondencji mailowej z klientami, tworzenia baz danych, przygotowywania ofert handlowych, oraz sprzętu biurowego: drukarki, faksy, skanery, telefony, dlatego powinnam umieć sprawnie posługiwać się tymi urządzeniami. 
Przygotowując oferty kalkuluję, jakie korzyści, np. rabaty, punkty lojalnościowe, gratisy, specjalne usługi, wydłużenie terminu płatności, mogę zaproponować klientom, aby moja firma nie była przez to stratna, dlatego muszę znać się na ekonomii. 
Dzięki znajomości języka angielskiego mogę dbać o zagranicznych klientów, porównywać oferty konkurencji z innych krajów, czytać anglojęzyczną literaturę branżową, podnosić swoje kompetencje uczestnicząc w zagranicznych kursach i szkoleniach oraz znaleźć dobrą pracę za granicą.  


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

 • samodzielność,
 • systematyczność,
 • odporność na stres,
 • opanowanie,
 • cierpliwość,
 • rzetelność,
 • kreatywność,
 • wytrwałość,
 • elastyczność,
 • otwartość na zmiany,
 • umiejętność nawiązywania i podtrzymywania dobrych kontaktów z klientami.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z różnych branż.


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.