Opracowuję najlepsze sposoby produkcji żywności.
Dzięki mojej pracy produkty spożywcze, które kupujemy w sklepach, są coraz lepszej jakości. Nie tylko bardziej nam smakują, ale też mają więcej wartości odżywczych, a mniej szkodliwych substancji. Pracując nad nowymi recepturami mogę wymyślić coś, np. nowy gatunek sera albo napój, co będzie się tak dobrze sprzedawać, że moje nazwisko stanie się sławne.
Ważną częścią mojej pracy są badania nad sposobami produkcji żywności. Oceniam, jak wpływa na nią różnego rodzaju przetwarzanie, np. na dżemy, soki, jogurty, sery, i utrwalanie, np. suszenie, pasteryzowanie. Sprawdzam też, które surowce roślinne i zwierzęce najlepiej nadają się do produkcji na dużą skalę, jakie dodatki do żywności można bezpiecznie stosować, aby np. przedłużyć okres przydatności do spożycia bez niekorzystnego wpływu na właściwości organoleptyczne, czyli na smak, zapach, kolor, konsystencję produktu oraz jaki typ opakowań najlepiej sprawdza się w przechowywaniu konkretnego rodzaju produktów. Badam wartość odżywczą żywności, sprawdzam jak metody produkcji i warunki przechowywania, np. temperatura, wilgotność, ilość światła, wpływają na trwałość i jakość wyrobów.
Co powinienem umieć?
Żeby dobrze wykonywać swoją pracę muszę wiedzieć jakie właściwości mają poszczególne pierwiastki, związki chemiczne, roztwory i mieszaniny, znać właściwości chemiczne węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin i innych związków organicznych występujących w żywności, wiedzieć, jak można je ze sobą łączyć, żeby uzyskać określony smak, zapach, czy kolor. Muszę umieć analizować skład końcowych produktów, znać dodatki chemiczne, np. środki konserwujące, naturalne albo syntetyczne barwniki, których wolno używać przy produkcji żywności, znać przemiany, jakie zachodzą w konkretnych produktach podczas ich przetwarzania, np. wędzenia, suszenia, pasteryzacji oraz wiedzieć, jakich substancji nie może być w produktach końcowych dopuszczonych do sprzedaży.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w laboratoriach przemysłu spożywczego, w firmach zajmujących się przetwórstwem, produkcją lub sprzedażą produktów spożywczych, w gospodarstwach mleczarskich, w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.