Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Technolog żywności

Opracowuję najlepsze sposoby produkcji żywności.

Technolog żywności

Opracowuję najlepsze sposoby produkcji żywności.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy produkty spożywcze, które kupujemy w sklepach, są coraz lepszej jakości. Nie tylko bardziej nam smakują, ale też mają więcej wartości odżywczych, a mniej szkodliwych substancji. Pracując nad nowymi recepturami mogę wymyślić coś, np. nowy gatunek sera albo napój, co będzie się tak dobrze sprzedawać, że moje nazwisko stanie się sławne.

Czym się zajmuję?

Ważną częścią mojej pracy są badania nad sposobami produkcji żywności. Oceniam, jak wpływa na nią różnego rodzaju przetwarzanie, np. na dżemy, soki, jogurty, sery, i utrwalanie, np. suszenie, pasteryzowanie. Sprawdzam też, które surowce roślinne i zwierzęce najlepiej nadają się do produkcji na dużą skalę, jakie dodatki do żywności można bezpiecznie stosować, aby np. przedłużyć okres przydatności do spożycia bez niekorzystnego wpływu na właściwości organoleptyczne, czyli na smak, zapach, kolor, konsystencję produktu oraz jaki typ opakowań najlepiej sprawdza się w przechowywaniu konkretnego rodzaju produktów. Badam wartość odżywczą żywności, sprawdzam jak metody produkcji i warunki przechowywania, np. temperatura, wilgotność, ilość światła, wpływają na trwałość i jakość wyrobów. 


Interesuje mnie także odkrywanie nowych sposobów produkcji, dzięki którym żywność jest lepszej jakości: zachowuje więcej składników odżywczych, ma lepszy smak i dłużej pozostaje zdatna do spożycia. Mogę też wymyślać nowe rodzaje produktów, opracowywać i kontrolować receptury wykorzystywane przy ich produkcji oraz określać, jakie maszyny są do tego potrzebne. 
Kontroluję, jak przebiega proces produkcji konkretnych rodzajów żywności w firmach, które się tym zajmują, sprawdzam, czy są spełniane polskie i europejskie normy dotyczące warunków, w jakich ma być produkowana ta żywność, oraz czy przestrzega się zasad Dobrej Praktyki Produkcyjnej GMP, Dobrej Praktyki Higienicznej GHP i Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli HACCP. 
Uczestniczę także w opracowywaniu norm jakościowych dla konkretnych produktów. Te normy określają, jaki kolor, smak, zapach oraz ile procent poszczególnych składników ma mieć np. sok, dżem, jogurt czy kiełbasa. Jeśli pracuję w firmie produkującej żywność, odpowiadam też za przyjmowanie dostaw surowców i półproduktów oraz ocenianie czy nadają się do produkcji żywności. Dbam także o jakość gotowych wyrobów i dotrzymywanie terminów ich produkcji. 


Co powinienem umieć? 

Żeby dobrze wykonywać swoją pracę muszę wiedzieć jakie właściwości mają poszczególne pierwiastki, związki chemiczne, roztwory i mieszaniny, znać właściwości chemiczne węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin i innych związków organicznych występujących w żywności, wiedzieć, jak można je ze sobą łączyć, żeby uzyskać określony smak, zapach, czy kolor. Muszę umieć analizować skład końcowych produktów, znać dodatki chemiczne, np. środki konserwujące, naturalne albo syntetyczne barwniki, których wolno używać przy produkcji żywności, znać przemiany, jakie zachodzą w konkretnych produktach podczas ich przetwarzania, np. wędzenia, suszenia, pasteryzacji oraz wiedzieć, jakich substancji nie może być w produktach końcowych dopuszczonych do sprzedaży.


Bardzo przydatna jest też wiedza z biologii. Dzięki niej wiem np., w jakich warunkach powinny powstawać bioaktywne jogurty i inne przetwory mleczne, żeby zachować istniejące w nich, dobroczynne bakterie i grzybki, jak wytwarzać żywność zawierającą aktywne enzymy albo prozdrowotne białka i jak należy przechowywać końcowe produkty, żeby jak najwolniej traciły prozdrowotne właściwości. Muszę znać się też na roślinnych i zwierzęcych surowcach: zboża, owoce, warzywa, mleko, jaja, mięso, oleje, z których tworzy się żywność, wiedzieć, w jaki sposób można je przetwarzać, w jakich warunkach mogą być przechowywane, jakich opakowań wymagają, jak długo zachowują przydatność do spożycia.
Potrzebuję także wiedzy z fizyki – muszę znać się na rodzajach materiałów używanych przy produkcji żywności, wiedzieć, jakie mają właściwości fizyczne, np. wytrzymałość mechaniczna, odporność na wysokie temperatury, kwasy i zasady, kurczliwość, plastyczność…


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • cierpliwość,
  • wytrwałość,
  • opanowanie,
  • kreatywność,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w laboratoriach przemysłu spożywczego, w firmach zajmujących się przetwórstwem, produkcją lub sprzedażą produktów spożywczych, w gospodarstwach mleczarskich, w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.