Sprawdzam, jak wygląda obsługa klientów w sklepach, restauracjach, salonach fryzjerskich itp.
Sprawdzam, jak wygląda obsługa klientów w sklepach, restauracjach, salonach fryzjerskich itp.
W mojej pracy nie mogę narzekać na nudę, otrzymuję zlecenia z różnych firm. Mam okazję odwiedzać luksusowe sklepy, restauracje, banki, salony fryzjerskie, hotele. Pracując jako mystery shopper mogę też rozwijać swoje umiejętności aktorskie odgrywając role różnych klientek, np. uprzejmych, aroganckich, niezdecydowanych.
Do zadań, które zlecają mi moi pracodawcy, należy sprawdzanie jakości działania rozmaitych placówek. Bywam wysyłana do marketów, galerii handlowych, hoteli, restauracji, salonów fryzjerskich, na stacje paliw. Sprawdzam, jak wygląda obsługa klientów, jak zachowują się kasjerzy, sprzedawcy albo kelnerzy, czy są uprzejmi, jak szybko podchodzą do nowego klienta, czy potrafią trafnie odpowiedzieć na pytania dotyczące konkretnego produktu lub usługi, np. ceny, materiałów, z których jest wykonany, jego funkcji, doradzić wybór produktu lub usługi najbardziej odpowiedniej dla konkretnego klienta, czy przestrzegają standardów dotyczących obsługi, np. informują o aktualnych promocjach, proponują zakup ratalny. Zwracam także uwagę na to, czy w badanym miejscu jest czysto, czy towary są odpowiednio wyeksponowane i łatwo dostępne dla klientów. Dodatkowo oceniam, jak pracownicy reagują na "trudnego klienta", np. zdenerwowanego, niezadowolonego z cen, przeszkadzającego innym kupującym, upuszczającego wartościowe przedmioty. W jaki sposób to robię? Zazwyczaj wcielam się w rolę typowej klientki chcącej kupić albo zwrócić produkt, skorzystać z usługi, np. strzyżenia włosów, lub otrzymać szczegółowe informacje o konkretnym towarze. Czasem mogę też udawać klientkę “trudną”, niezadowoloną albo wyjątkowo niezorganizowaną.
Co powinnam umieć?
Znajomość poprawnej polszczyzny pozwala mi pisać jasne i czytelne raporty z mojej pracy oraz jasno wyrażać swoje oczekiwania w rozmowach ze sprzedawcami, kelnerami.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach zajmujących się badaniem poziomu obsługi klientów w przedsiębiorstwach różnych branż lub w konkretnych firmach, chcących sprawdzić jak zachowują się ich pracownicy podczas pracy.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.