Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Menedżer produktu

Dbam o to, aby produkty mojej firmy były coraz bardziej innowacyjne i spełniały oczekiwania ich użytkowników.

Menedżer produktu

Dbam o to, aby produkty mojej firmy były coraz bardziej innowacyjne i spełniały oczekiwania ich użytkowników.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Mam wpływ na to, jakie produkty są wytwarzane w mojej firmie i jakie produkty trafią do końcowego odbiorcy, czyli klienta. Wciąż poszerzam swoją wiedzę, jestem na bieżąco z nowinkami technicznymi i trendami z zakresu mojej branży.

Czym się zajmuję?

Uważam, że to, co popycha biznes do przodu, to innowacyjne produkty. Pracuję głównie dla prywatnych przedsiębiorców, najczęściej w branżach takich jak: spożywcza, chemiczna, telekomunikacyjna, informatyczna, ale także w usługach finansowych, transporcie, logistyce i centrach handlowo-usługowych. Moim zadaniem jest kreowanie nowych produktów i zarządzanie już istniejącymi tak, aby jak najlepiej spełniały oczekiwania klientów. Biorę także udział w inicjowaniu procesów, które sprawiają, że produkty stają się bardziej innowacyjne - nowocześniejsze, ładniejsze, bardziej użyteczne. Staram się też, żeby znaleźć dla danego produktu najlepsze możliwe sposoby promocji. Żeby to zrobić, analizuję wiele dokumentów, statystyk, badań, planuję i kontroluję już wdrożone plany. Nieustannie monitoruję, czy moje pomysły się sprawdzają i wprowadzam poprawki, ulepszenia i kolejne innowacje. Znam się na rynku, na którym działam i wiem, co robi nasza konkurencja. 


Do moich zadań należy też koordynacja działań wewnątrz firmy dotyczących \"mojego\" produktu: współpracuję z zarządem, działem badań i rozwoju, działami produkcji, marketingu i sprzedaży, finansowym, a także zarządzania zasobami ludzkimi i logistyki. Wszystko po to, żeby jak najskuteczniej konkurować na rynku z innymi, podobnymi produktami. Współpracuję również z klientami i partnerami biznesowymi, takimi jak instytucje badawcze czy dostawcy. Czasami pracuję sam, a czasem z zespołem innych menedżerów. W pracy wykorzystuję komputer z dostępem do sieci, często muszę korzystać ze specjalistycznego oprogramowania. Dość często wyjeżdżam lub mam niestandardowe godziny pracy, które muszę dostosować do moich klientów. W mojej pracy relacja z klientem jest bardzo ważna więc niezbędne są dobre zdolności komunikacyjne i organizacyjne. 


Co powinienem umieć? 

Muszę mieć wiedzę z ekonomii, żeby móc oceniać opłacalność inwestowania w nowy produkt albo szacować, w jakim czasie zwrócą się koszty budowy nowej linii produkcyjnej i wiedzieć, na jakie wydatki związane z kampanią reklamową może sobie pozwolić moja firma. 


Muszę wiedzieć, jak promować nowe produkty, gdzie szukać rynków zbytu, jak przeprowadzać skuteczną kampanię reklamową, jak badać zadowolenie klientów z produktu, z jakimi firmami warto podejmować współpracę. 
Muszę podejmować decyzje dotyczące wyglądu produktów i ich reklam oraz efektywnie komunikować się np. z artystami grafikami – przydaje się do tego wiedza z zakresu plastyki i/lub grafiki, dzięki znajomości terminologii opisującej proporcje, kolory, czy układ graficzny łatwiej mi wyjaśniać, czego od nich oczekuję i czy mi się podoba, czy nie. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • odporność na stres,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • wytrwałość,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • skrupulatność,
  • punktualność,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • podzielność uwagi. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w mniejszych lub większych firmach z różnych branż.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.