Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Menedżer marki

Popularyzuję produkt/usługę, przekonuję o wysokiej jakości, buduję lojalność klientów.

Menedżer marki

Popularyzuję produkt/usługę, przekonuję o wysokiej jakości, buduję lojalność klientów.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy marka, którą się opiekuję rozwija się, zdobywa nowych klientów i utrzymuje zainteresowanie dotychczasowych, jest pozytywnie postrzegana, a jej sprzedaż przynosi firmie dobre zyski.

Czym się zajmuję?

Czy ktoś jeszcze pamięta proszek “Pollena 2000” albo napoje “Frugo”? Raczej niewielu. To marki, które ledwie przemknęły przez nasz rynek. Tymczasem wyroby ponadwiekowego producenta czekolad czy znane napoje gazowane o brązowej barwie od lat cieszą się w zasadzie niesłabnącym zainteresowaniem konsumentów. Skąd takie różnice? Przynajmniej w części wynikają z tego czy firma ma w swoim zespole prawdziwego specjalistę od tego, czym i ja się zajmuję, czyli od budowania i utrzymania marki produktów lub usług. 


Co tak naprawdę robię? Staram się sprawić, żeby klienci dowiedzieli się o istnieniu naszych produktów/usług, przekonali się o ich wysokiej jakości i dzięki niej jak najdłużej pozostali nam wierni. W tym celu opracowuję strategię rozwoju marki, dzięki której skutecznie docieramy z naszą ofertą do jak największej grupy klientów i, co za tym idzie, zwiększamy zyski firmy. Taka strategia mówi o tym, do kogo skierowane są nasze usługi lub produkty, jakie trendy obecnie panują na rynku i jak możemy się w nie wpasować, co odróżnia nas od konkurencji, jakie korzyści zyskają klienci wybierając nasze produkty lub usługi, ale także precyzuje np., gdzie będziemy zamieszczać reklamy i jaką będą mieć formę. 
Najczęściej odpowiadam za stworzenie budżetu marketingowego, czyli wyliczenie, ile pieniędzy będziemy potrzebować na reklamę, i za przestrzeganie go. Prowadzę kampanie reklamowe oraz różnego rodzaju akcje promocyjne marki, którą się opiekuję. W ten sposób staram się zwiększyć jej sprzedaż i rozpoznawalność. Podczas kampanii współpracuję z agencjami kreatywnymi, którzy budują wizerunek firmy w sieci, domami mediowymi, które pomagają mi wybrać najlepszy sposób reklamowania naszych wyrobów albo usług, opracowują plakaty, spoty reklamowe w radiu i telewizji, reklamę w prasie. 
Na bieżąco zapoznaję się z wynikami badań rynku pokazującymi, jakie produkty lub usługi są najczęściej wybierane przez kupujących, jakie są upodobania grupy docelowej, do której kierujemy nasz produkt lub usługę. W ten sposób najlepiej mogę ocenić, czy nasze kampanie reklamowe przynoszą spodziewane efekty. Interesuję się też działaniami konkurencji, np. sprawdzam, jakie efekty przynoszą ich kampanie reklamowe, jakie ceny mają ich produkty, czy klienci chętnie je kupują,… W ten sposób zdobywam informacje pozwalające mi zaproponować kupującym lepszą ofertę. Pozytywny odbiór marki na rynku to również włączanie się w akcje społeczne, charytatywne, promujące ekologię, dlatego ustalam, w jaką działalność tego typu się angażujemy, żeby współgrała ona z tym, co oferujemy i trafiała do naszej głównej grupy docelowej. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać język angielski, żeby móc aktywnie uczestniczyć w zagranicznych imprezach branżowych: targach, szkoleniach, konferencjach, sympozjach, czytać artykuły w anglojęzycznych czasopismach, swobodnie porozumiewać się w tym języku z zagranicznymi partnerami biznesowymi. 


W mojej pracy ważna jest umiejętność sprawnego korzystania z komputera, przydatna zwłaszcza do wyszukiwania w sieci informacji o rynku produktów lub usług, które sprzedajemy, śledzenia internetowych kampanii reklamowych, tworzenia prezentacji i raportów w wersji elektronicznej. 
Muszę znać się na ekonomii, żeby móc ustalać budżet kampanii marketingowej tak, aby skutecznie reklamować produkt lub usługę, a zarazem nie nadwerężać finansów firmy. Powinienem też sprawnie oceniać, jak wysokiego wsparcia może udzielić nasza firma akcjom charytatywnym i jak dalece może się zaangażować np. w sponsorowanie drużyny sportowej, oraz jakie korzyści możemy zaproponować klientom w ramach programów lojalnościowych.


 Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • komunikatywność,
  • zaangażowanie,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • zorganizowanie,
  • umiejętność pracowania pod presją czasu,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się wytwarzaniem różnych produktów lub oferujących klientom rozmaite usługi.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.