Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista mediów społecznościowych

Odpowiadam za prowadzenie kont osoby lub firmy w mediach społecznościowych.

Specjalista mediów społecznościowych

Odpowiadam za prowadzenie kont osoby lub firmy w mediach społecznościowych.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Media społecznościowe to idealne miejsce do rozpropagowania działalności firm, instytucji, osób publicznych. Dzięki mojej pracy profile są zarządzane profesjonalnie, posty docierają do szerokiego grona odbiorców i są dla nich atrakcyjne, a instytucja lub osoba cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem rzeszy fanów.

Czym się zajmuję?

Generalnie rzecz biorąc odpowiadam za wizerunek osoby lub firmy w mediach społecznościowych. Prowadzę konta na Facebooku, Instagramie, Twitterze, w Google+, na YouTubie i w innych serwisach tego rodzaju. Może to być mój własny wizerunek, jeśli jestem osobą publiczną albo prowadzę własną firmę i chcę w ten sposób reklamować swoją działalność w sieci, mogę też pracować dla firm lub instytucji, które dostrzegają korzyści jakie płyną z posiadania dobrze zarządzanych profili w social mediach. 


Jakie to korzyści? Mało kto nie ma konta w którymś z portali lub serwisów społecznościowych i często to właśnie stamtąd czerpie informacje o ciekawych wydarzeniach, promocjach, nowych produktach, programach lojalnościowych swoich ulubionych marek, tam też szuka inspiracji: nowych firm, sklepów, artystów. Opublikowanie posta na Facebooku lub LinkedIn-ie pozwala w ciągu kilku chwil dotrzeć z informacją do ogromnej rzeszy użytkowników, którzy poprzez polubienie i udostępnianie na swojej tablicy zwiększają zasięg naszej informacji lub reklamy. 
Ważne jest też, żeby prowadzony przeze mnie profil był “żywy”: muszę na bieżąco odpowiadać na komentarze i wiadomości od użytkowników, regularnie aktualizować wpisy i linki, dbać o to, by dane na temat firmy lub osoby były prawdziwe. Obserwuję też zachowania użytkowników w sieci, sprawdzam, kiedy są najbardziej aktywni, jakie posty cieszą się ich zainteresowaniem, jakie pytania najczęściej zadają w komentarzach i w prywatnych wiadomościach, jakie posty najchętniej udostępniają. Interesuję się też tym, co i kiedy umieszczają w serwisach firmy lub osoby z tej samej branży, działające w podobnej co ja dziedzinie albo wręcz konkurujące ze mną lub z instytucją, którą reprezentuję w mediach społecznościowych. 
W ten sposób mogę szybko zauważyć nieprawdziwe informacje, tzw. fake newsy, i sprostować je zanim rozejdą się po sieci. Moja praca wymaga wręcz żelaznego zorganizowania. Muszę mieć kalendarz publikacji, określający tematykę i terminy publikowania wpisów, żeby nie wprowadzać chaosu i np. nie publikować kilku postów na ten sam temat pod rząd, albo np. w terminach, które mogą dać moim wpisom negatywny wydźwięk: kiepsko byłoby np. zajawiać bożonarodzeniową kolekcję dowcipnych T-shirtów tuż przed 1. listopada, czyli Świętem Zmarłych.


Co powinienem umieć?

Bardzo ważna jest kreatywność oraz umiejętność pisania tekstów, które są krótkie, dowcipne, poprawne pod względem językowym i jednocześnie interesujące dla użytkowników oraz przyciągające ich uwagę. Czasem sam muszę zadbać także o graficzną stronę postów, np. wybrać i odpowiednio obrobić zdjęcie pasujące do tematu, dlatego przydaje mi się umiejętność obsługi prostych programów graficznych. 


Muszę wiedzieć, jak publikować posty na różnych portalach społecznościowych, jak zwiększać zasięg publikowanych wiadomości, posługując się np. płatnymi reklamami, jak otagować posty, żeby użytkownicy łatwo mogli je wyszukiwać w sieci, a algorytmy wyszukiwarek ustawiały je na wysokich pozycjach. Muszę potrafić wyczuwać zmieniające się trendy i np. jako jeden z pierwszych zakładać profile na nowych portalach społecznościowych, które za chwilę mogą stać się bardzo popularne, znać regulaminy obowiązujące w mediach społecznościowych, np. wiedzieć, w których moje konto mogłoby zostać na długo zablokowane za publikację kontrowersyjnego zdjęcia, albo opinii, oraz potrafić ocenić, kiedy i o jakiej godzinie najlepiej publikować posty skierowane do konkretnej grupy odbiorców. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • kreatywność,
  • oryginalność,
  • błyskotliwość,
  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • umiejętność twórczego myślenia. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w rozmaitych firmach lub instytucjach albo otworzyć własną działalność gospodarczą i przyjmować zlecenia od różnych klientów. 


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.