Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Hotelarz

Pracuję na recepcji w hotelu i zajmuję się obsługą hotelowych gości.

Hotelarz

Pracuję na recepcji w hotelu i zajmuję się obsługą hotelowych gości.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy goście są zadowoleni z pobytu w hotelu i często do niego wracają. Pracując w hotelu mam okazję poznawać ciekawych ludzi. Czasami zatrzymują się u nas sławne osobistości, np. muzycy, aktorzy, piosenkarze. Rozmawiając z zagranicznymi gośćmi mogę doskonalić znajomość języków obcych i dowiadywać się interesujących rzeczy o egzotycznych kulturach.

Czym się zajmuję?

Najprościej mówiąc: obsługą gości hotelowych. Dyżurując na recepcji rezerwuję pokoje i posiłki gościom, którzy zamierzają zatrzymać się u nas. Rezerwacji można dokonać telefonicznie, muszę więc potrafić porozumieć się z dzwoniącym i przedstawić mu naszą ofertę, albo przez internet, korzystając z elektronicznych systemów rezerwacji miejsc, muszę więc potrafić sprawnie obsługiwać komputer i dedykowane programy. 


Pomagam też gościom dobrać usługi najlepiej dopasowane do ich potrzeb, takie jak: rodzaj pokoju, ilość posiłków i ich warianty: wegetariańskie, dietetyczne, i dodatkowe atrakcje. Informacje o dokonanych rezerwacjach przekazuję kuchni, żeby kucharze wiedzieli, ile muszą w danym dniu przygotować porcji poszczególnych potraw, obsłudze pokoi, żeby pokoje były gotowe na przyjęcie gości, i innym pracownikom hotelu. 
Oprócz tego prowadzę księgę meldunkową, do której wpisuję gości, gdy przyjeżdżają do hotelu oraz przygotowuję inne dokumenty, które trzeba wypełnić w momencie przyjazdu, np. kartę meldunkową, oraz przy wyjeździe, np. rachunki i faktury VAT. Wydaję klucze lub karty do pokoju i informuję, jak do niego trafić. Jeśli mają ciężkie bagaże przywołuję boja, którego zadaniem jest dostarczyć je gościom do pokoju. 
Jeśli goście chcą przechować jakieś wartościowe przedmioty w hotelowym sejfie, przyjmuję je i wypełniam kwit depozytowy. Do moich obowiązków należy też informowanie gości o usługach dostępnych w naszym hotelu, o godzinach i miejscu serwowania posiłków czy sprzątania pokoi. 


Co powinienem umieć? 

Goście często pytają mnie, co ciekawego można zwiedzić w okolicy hotelu; o odbywające się w danym okresie imprezy kulturalne, firmy, w których można np. wypożyczyć samochód, drogę do dworca kolejowego lub autobusowego. Muszę więc znać mapę najbliższej okolicy i lokalne atrakcje. 


Gdy goście wyjeżdżają z hotelu przyjmuję od nich należność za pobyt, muszę więc umieć szybko i sprawnie liczyć, jeśli płacą gotówką, i obsługiwać terminal płatniczy, jeśli płacą kartą. 
Uczestniczę też w przygotowywaniu i serwowaniu posiłków, dbaniu o czystość pokoi i korytarzy, muszę więc znać się na gastronomii oraz na obsłudze sprzętu sprzątającego i bezpiecznym stosowaniu środków czyszczących. 
W moim zawodzie bardzo ważna jest znajomość języków obcych, ponieważ bardzo często w hotelu zatrzymują się zagraniczni goście. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • uprzejmość, 
  • cierpliwość, 
  • dokładność, 
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z gośćmi, 
  • umiejętność szybkiego reagowania na niespodziewane sytuacje, np. zniszczenie mienia hotelowego, 
  • umiejętność efektywnego szukania pomocy, gdy któryś z gości zachoruje, zepsuje się winda, zdarzy się awaria sieci elektrycznej. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, zakładach uzdrowiskowych, pensjonatach, zajazdach, gościńcach, schroniskach, kwaterach prywatnych, mogę też prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług hotelarskich.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.