Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Kierownik hotelu

Planuję, organizuję i nadzoruję działalność hotelu oraz pracę wszystkich zatrudnionych w nim osób.

Kierownik hotelu

Planuję, organizuję i nadzoruję działalność hotelu oraz pracę wszystkich zatrudnionych w nim osób.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Popularność i dobre oceny zarządzanego przeze mnie hotelu to moja wizytówka, która otwiera przede mną możliwości pracy dla najlepszych sieci hoteli w Europie i na świecie. Dzięki znajomości języków obcych mogę brać udział w międzynarodowych konferencjach i targach hotelarskich oraz nawiązywać kontakty z przedstawicielami tej branży. Podróże służbowe pozwalają mi odwiedzać ciekawe miejsca, a w pracy często poznaję sławnych ludzi.

Czym się zajmuję?

Moja praca polega na zarządzaniu działalnością hotelu. Decyduję o wszystkim, co ma wpływ na jakość usług hotelowych, na prestiż hotelu i na zadowolenie gości. Kluczem do sukcesu hotelu jest nie tylko dobry kontakt z gośćmi i właściwe działania marketingowe. To przede wszystkim zaangażowanie i profesjonalizm pracujących w nim ludzi, muszę więc znać się na psychologii, zarządzaniu personelem, sposobach motywacji i szybkiego rozwiązywania problemów. Muszę być otwartym na nowości, na dobre pomysły personelu, oraz ciągle uczyć się od najlepszych. W tym celu uczestniczę w konferencjach i targach branżowych oraz często podróżuję po najlepszych obiektach hotelowych w Europie i na świecie. Tylko w ten sposób mogę poznać nowe rozwiązania i trendy, i sprawdzić, jak wygląda ich stosowanie w praktyce. Dzięki temu oszczędzam czas, bo od razu wiem, które z tych nowinek mogłyby sprawdzić się w kierowanym przeze mnie hotelu. Moja praca często wymaga ode mnie przebywania w pracy więcej niż osiem godzin dziennie. Jeśli chcę sprawnie zarządzać hotelem i reagować na bieżące problemy, muszę być na miejscu przez większą część dnia. Intensywna praca zaczyna się od wczesnego rana, a kończy po północy. To jednak nie oznacza, że nie mam czasu na odpoczynek. Jeśli dobrze zarządzam hotelem, mogę pozwolić sobie na dłuższy urlop mając pewność, że pod moją nieobecność cały czas będzie działać na najwyższym poziomie. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać prawa ekonomii mające zastosowanie w hotelarstwie, przepisy prawa pracy, BHP i przeciwpożarowe. Muszę dokładnie wiedzieć, jak powinna wyglądać praca każdego z moich podwładnych, żeby móc wskazywać im błędy, uczyć właściwego wykonywania obowiązków i doceniać ich rzetelną pracę. 


Muszę dobrze znać matematykę, żeby planować czas pracy personelu, spodziewane dochody, liczbę gości, których jesteśmy w stanie przyjąć, a także tworzyć zestawienia dla właścicieli czy inwestorów hotelu. 
Muszę znać się na organizacji pracy hotelu, standardach obsługi gości hotelowych, dobrym działaniu kuchni hotelowej oraz na zarządzaniu pracą wszystkich działów hotelu. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • dobra pamięć,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • rozumowanie logiczne,
  • zdolność skutecznego negocjowania,
  • asertywność,
  • dokładność,
  • odpowiedzialność,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w hotelu.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.