Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Animator czasu wolnego

Organizuję czas wolny gości w hotelach, sanatoriach i ośrodkach wczasowych.

Animator czasu wolnego

Organizuję czas wolny gości w hotelach, sanatoriach i ośrodkach wczasowych.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy uczestnicy zajęć, które prowadzę, ciekawie spędzają wolny czas, zawierają nowe znajomości, rozwijają swoją kreatywność, poznają okolicę,…

Czym się zajmuję?

Jako animator czasu wolnego zajmuję się organizowaniem ciekawych zajęć dla osób, które wypoczywają w hotelach, ośrodkach wczasowych, pensjonatach, sanatoriach. Osoby te mają zwykle dużo wolnego czasu, który dzięki mnie mogą spędzić aktywnie i atrakcyjnie. Organizuję zajęcia sportowe, np. turnieje gry w siatkówkę, koszykówkę czy piłkę nożną, biegi z przeszkodami, podchody, aqua aerobik, taneczne, np. nauka tańców ludowych, zumba, plastyczne, np. malarstwo, tworzenie biżuterii z koralików, lepienie z gliny, masy solnej, rzeźbienie w mydle, owocach, drewnie, teatralne, muzyczne, np. nauka śpiewu i gry na prostych instrumentach. Takie zajęcia sprzyjają integracji, pomagają odkrywać nowe pasje, zapewniają piękne wspomnienia. 


Do moich obowiązków należy tworzenie scenariuszy zajęć animacyjnych dla uczestników w różnym wieku. Powinienem uwzględniać w nich kondycję fizyczną potencjalnych uczestników, zainteresowania oraz możliwości, jakie oferuje konkretny region turystyczny. Mogą to być warsztaty, pokazy, konkursy, np. na najpiękniejszą, własnoręcznie wykonaną pocztówkę z wakacji. Zapewniam ludziom dobrą rozrywkę prowadząc wszystkie zajęcia. Zwracam uwagę na to, czy uczestnicy dobrze się bawią, zachęcam ich do aktywności, robię przerwy, kiedy zauważę, że są zmęczeni. Odpowiadam też na pytania dotyczące hotelu, miejscowości, w której się znajdujemy, ciekawych zabytków, szlaków pieszych, rowerowych. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać się na rynku usług turystycznych i wiedzieć, czego oczekują goście zatrzymujący się w hotelu, pensjonacie, ośrodku wczasowym, chociaż to nie jedyne miejsca, w których mogę znaleźć zatrudnienie. 


Muszę znać się na anatomii i fizjologii człowieka, żeby móc planować zajęcia sportowe, taneczne, plastyczne dopasowane do możliwości osób w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia. W mojej pracy ważna jest też umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, na wypadek gdyby ktoś z gości/kuracjuszy źle się poczuł. 
Jeśli chcę organizować czas wolny obcojęzycznym turystom odwiedzającym nasz kraj albo pracować w zagranicznym hotelu, pensjonacie, muszę dobrze znać przynajmniej jeden język obcy, np. angielski. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • kreatywność,
  • empatia,
  • cierpliwość,
  • elastyczność w działaniu,
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w ośrodkach turystycznych, przy organizowaniu letnich kolonii i obozów, na świetlicach, w klubach sportowych, domach kultury, czasem z moich usług korzystają też rodzice organizujący dla swoim dzieci przyjęcia urodzinowe.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.