Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Pracownik informacji turystycznej

Doradzam turystom, co mogą zwiedzić i informuję o innych usługach turystycznych i paraturystycznych.

Pracownik informacji turystycznej

Doradzam turystom, co mogą zwiedzić i informuję o innych usługach turystycznych i paraturystycznych.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mnie turyści otrzymują aktualne i sprawdzone informacje. Mogą więc zaplanować swój pobyt w regionie w sposób najlepiej dopasowany do ich upodobań, czasu, jakim dysponują, kondycji fizycznej, pogody. Na bieżąco śledząc informacje o ciekawych wydarzeniach, jakie będą się u nas odbywać, mogę także znaleźć i takie, które są interesujące dla mnie.

Czym się zajmuję?

Turyści odwiedzający nasz kraj nie zawsze wiedzą, co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu, gdzie dobrze zjeść. W takiej sytuacji nieocenioną pomoc mogą uzyskać od kogoś takiego jak ja, czyli pracownika informacji turystycznej. Najczęściej pracuję w centrum, biurze lub punkcie informacji turystycznej. Udzielam informacji o tym, jak w danej miejscowości można ciekawie spędzić czas, gdzie warto się zatrzymać: dysponuję bazą adresów hoteli, hosteli i innych obiektów oferujących noclegi, a gdzie zjeść smaczny posiłek, np. w lokalu oferującym potrawy kuchni regionalnej, wegetariańskiej, według preferencji turystów, którzy mnie o to pytają. Polecam lokalne atrakcje: muzeum, galerię sztuki, jarmark, festyn, wernisaż, warsztaty tradycyjnego rzemiosła w skansenie. 


Informuję, jak najlepiej do nich dotrzeć, ile kosztują bilety, w jakich godzinach można je zwiedzać, czy trzeba wcześniej umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem. Turyści często pytają mnie też o zupełnie inne “atrakcje”, np. najbliższą czynną toaletę, możliwość wynajęcia samochodu albo roweru, ceny biletów miejscowej komunikacji oraz trasy i rozkłady jazdy, możliwość zatrzymania się na nocleg ze zwierzęciem. Czasem interesują ich godziny otwarcia różnych instytucji, a czasem nie potrafią sami znaleźć lekarza, który udzieliłby im pomocy w razie choroby. 
Tych wszystkich informacji udzielam nie tylko bezpośrednio - osobom przychodzącym do miejsca, w którym pracuję, ale także telefonicznie, mailowo, czy na profilu społecznościowym; często to nawet kilkaset porad dziennie. Do moich zadań należy też prowadzenie rozmaitych inicjatyw turystycznych oraz dbanie o wizerunek miasta i regionu, pisanie promocyjnych tekstów zachwalających lokalne atrakcje oraz opracowywanie statystyk, jak również przygotowanie zaplecza promocyjnego dla przyjezdnych: dbam o to, żeby w moim punkcie informacji można było kupić przewodniki po regionie, aktualne mapy, bilety na wydarzenia kulturalne i sportowe, gadżety i pamiątki, jak też o ich estetyczne wyeksponowanie na stojakach, regałach. Na bieżąco czytam miejscową prasę i portale informacyjne, żeby informacje, których udzielam turystom były zawsze aktualne i sprawdzone. 


Co powinienem umieć?

Muszę posługiwać się poprawną polszczyzną i dobrze znać co najmniej dwa języki obce, żeby móc sprawnie porozumiewać się w mowie i piśmie z turystami, pisać teksty na stronę internetową i do mediów społecznościowych, uczestniczyć w międzynarodowych targach turystycznych. Niezbędna jest mi dobra znajomość miejscowości, w której działam i regionu. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • komunikatywność,
  • samodzielność,
  • spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • podzielność uwagi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w centrach informacji turystycznej, organizacjach, biurach i agencjach turystycznych, w urzędach miast i gmin, hotelach, na lotniskach, dworcach autobusowych i kolejowych, portach morskich i rzecznych, itp. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.